Czeskie wino i Lahofer w Dobšicach u Znojmo
W ostatnich latach kultura picia wina w Republice Czeskiej została zredefiniowana, a tradycja winiarska Czech i Moraw przeżywa ponowny rozkwit. Doskonałym przykładem adaptacji przemysłu winiarskiego jest najnowsza inwestycja Lahofer, trzeciego największego producenta gron na Morawach, w której zastosowano innowacyjne rozwiązania jednego z czołowych producentów systemów aluminiowych dla budownictwa w Europie – ALUPROF SA.
Ukończony w 2020 roku budynek winiarni Lahofer w mieście Znjomo jest częścią 430 hektarów winnic. Cała zabudowa zajmuje powierzchnię 3 842 m2. Kompleks składa się z trzech połączonych ze sobą budynków. Znajduje się w nim strefa przetwórstwa wina i dystrybucji oraz obszar publicznie dostępny z amfiteatrem usytuowanym na dachu. Dzięki wymagającej konstrukcji powstałej z modułów kolumnowych, odzwierciedlających rzędy winorośli, budynek został wkomponowany w krajobraz morawskich zboczy. A wewnętrzna koncepcja żeber stworzyła również efektowną, sklepioną przestrzeń, przywołującą na myśl tradycyjny kształt czeskich piwnic.
Nowatorski projekt Chybik + Kristof Associated
Projekt budynku przygotowany przez pracownię Chybik + Kristof Associated został nominowany do nagrody UE – Mies van der Rohe Award 2022 – jednej z najbardziej prestiżowych nagród architektonicznych na świecie. Projektanci i firma Lahofer wybrali do realizacji projektu tylko te materiały i produkty, które spełniały rygorystyczne warunki techniczne. W efekcie zdecydowano się na rozwiązania ALUPROF – MB-86SI i MB-SR50N, które zapewniły wysoką izolacyjność termiczną okien i drzwi, energooszczędność oraz wodoszczelność.
Starannie dobrane materiały ALUPROF
W wyborze materiałów istotnymi aspektami okazały się również elastyczność i możliwość eksperymentowania z formą. Systemy ścian słupowo–ryglowych MB-SR50N i systemy okienno–drzwiowe z przegrodą termiczną MB-86SI ALUPROF poza swoimi walorami technicznym, wpisały się również w ideę estetyczną budynku.
– Kształt słupów i rygli w systemie MB-SR50N pozwolił na budowę nowoczesnej fasady z widocznymi wąskimi liniami podziału. Zapewnił jednocześnie trwałość i wytrzymałość konstrukcji, a także ułatwił harmonijne połączenie poszczególnych biur z częścią dla zwiedzających, optycznie powiększając przestrzeń. Natomiast system okienno–drzwiowy MB-86SI zastosowany m.in. w reprezentacyjnej części budynku, dzięki wysokiej wytrzymałości profili umożliwił wykonanie okien o dużych gabarytach. Dzięki nim budynek stał się integralnym elementem otaczającej natury – tworząc efekt "otwartej przestrzeni" – mówi Tomáš Buček, Project Business Manager ALUPROF SYSTEM CZECH s.r.o.
źródło i zdjęcie: Aluprof SA
Komentarze