Profile wykorzystywane w drzwiach i bramach garażowych muszą być w pełni odporne na starzenie oraz powszechnie używane do tych wyrobów środki czyszczące i konserwujące. Do ich wytwarzania, wiodący producenci stosują zazwyczaj polichlorek winylu (PVC), z którego można wytłaczać profile w postaci spienionej oraz twardej. Mogą być one produkowane praktycznie w dowolnym kształcie i różnorodnych fakturach. Wszystko po to, aby użytkownicy drzwi i bram mogli przez długi czas cieszyć się ich funkcjonalnością oraz designem.
Profile wewnątrz i na zewnątrz
Profile przeznaczone do wykonywania przeszkleń w drzwiach zewnętrznych oraz bramach garażowych wytwarzane są często ze spienionego PVC, a ich powierzchnia zabezpieczona jest odpornymi na warunki atmosferyczne foliami w kolorystyce dopasowanej do wymagań inwestora. Elementy dedykowane do drzwi wewnętrznych mogą natomiast tworzyć szprosy i różnego rodzaju ramki do szklenia. Zazwyczaj pokrywane są też foliami drewnopodobnymi.
Dla producenta drzwi z przeszkleniami istotna jest łatwość i szybkość montażu profili. Ma to również znaczenie dla użytkownika wyrobu i montera w przypadku, gdy przeszklenie ulegnie uszkodzeniu i konieczna będzie jego wymiana. System szybkiego łączenia profili za pomocą tzw. zatrzasku, który posiadamy w asortymencie, jest niezawodny, praktyczny i zapewnia szybki montaż. Jego dodatkowym atutem jest łatwość demontażu, gdy trzeba będzie dokonać wymiany szyby. To autorskie, opracowane przez nas rozwiązanie, mówi dr inż. Karol Kożuch z firmy AIB, polskiego producenta rozwiązań izolacyjnych, w tym m.in. profili i uszczelek.
W renomowanych przedsiębiorstwach możliwe jest zamówienie profili dopasowanych do indywidualnych wymagań, w różnorodnych wzorach i kolorystyce. Oprócz standardowej oferty, dostępne jest też projektowanie oraz produkcja dowolnego kształtu profili, również na przykładzie specyfikacji technicznej dostarczonej przez producenta drzwi, dodaje ekspert AIB.
Istotna rola uszczelek
Poza profilami, nieodłącznym elementem drzwi i bram garażowych są również uszczelki. To one odpowiadają za ochronę przed działaniem wilgoci i stratami ciepła. Nowoczesne elementy tego typu są zgrzewalne, co pozwala na wykonanie szczelnych naroży. Zapewniają dobre przyleganie, odporność na działanie czynników atmosferycznych i środków konserwujących. W zależności od stawianych przed nimi wymagań mogą być dynamiczne (uszczelki pracujące) lub statyczne (uszczelki zabudowane w konstrukcji).
Dostępne są również uszczelki przeznaczone do uszczelniania starych okien i drzwi, w których wraz z upływem lat pojawiają się luzy przylgowe znacznie podwyższające koszty ogrzewania pomieszczeń. W przypadku wszystkich rodzajów tych elementów istotne jest to, z jakiego materiału zostały one wyprodukowane. W ciągłej produkcji posiadamy ponad dwieście różnych typów uszczelek, wykonywanych z termoplastycznych elastomerów - TPE. Z uwagi na doskonałe właściwości użytkowe, coraz częściej wypierają one wulkanizowaną gumę, czyli EPDM, mówi dr inż. Karol Kożuch.
Polskie wyroby stolarki otworowej zdobywają nie tylko europejskie, lecz również światowe rynki. Odbiorcy doceniają ich jakość, trwałość i estetykę. To również zasługa zastosowania odpowiednich komponentów - profili i uszczelek. Są to elementy uzupełniające, jednak niezwykle istotne dla prawidłowego działania tych rozwiązań. Bez nich żadne okna, drzwi czy bramy nie będą kompletne.
źródło i zdjęcie: AIB
Komentarze