W działaniu na rzecz powołania Programu Sektorowego dla Budownictwa, Związek POiD przyjął na siebie rolę reprezentanta całej branży budowlanej. W projekt, oprócz firm zrzeszonych w POiD, zaangażowały się m.in. organizacje należące do Polskiej Platformy Technologicznej Budownictwa (PPTB), Polskiej Platformy Technologicznej Zielonej Energii, ASM Centrum Badań i Analiz Rynku oraz szereg innych organizacji branżowych. Celem programu miało być finansowanie prac badawczo-rozwojowych przedsiębiorstw i zwiększania ich konkurencyjności.
W ocenie NCBR, zaproponowane w projekcie złożonym przez POiD ujęcie sektora jest zbyt szerokie. Do dalszych konsultacji skierowane zostaną Programy Sektorowe zogniskowane na bardziej zawężonych obszarach i zagadnieniach badawczych.
Decyzja nie przekreśla możliwości ubiegania się o utworzenie kilku węższych tematycznie programów sektorowych, powiązanych z konkretnymi działaniami sektora budownictwa, gdyż NCBR nie zamyka definitywnie perspektyw dla tego typu inicjatyw w kolejnych latach.
Realizację naszych wspólnych celów będziemy kontynuować w mniejszych, powiązanych tematycznie grupach organizacji działających w określonych działach budownictwa, mówi Paweł Wróblewski, Dyrektor Związku POiD. Wykorzystamy zdobyte doświadczenie i zaangażowanie wielu podmiotów aktywnych w przygotowaniu projektu. To duży potencjał, który zostanie odpowiednio spożytkowany, dodaje Paweł Wróblewski.
Przedsiębiorstwa wchodzące w skład wnioskującego podmiotu mogą ubiegać się m.in. o wsparcie w konkursach ogłaszanych przez NCBR w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020, tj. "Szybka ścieżka" i "Demonstrator" na zasadach określonych w ramach tych konkursów.
źródło i zdjęcie: Związek POiD
Komentarze