Uszczelki z nowoczesnego materiału - ważny element stolarki otworowej

Niewidoczna na pierwszy rzut oka uszczelka jest istotnym elementem stolarki otworowej, zapewniającym izolacyjność termiczną i wpływającym na zmniejszenie strat energii cieplnej w budynku. Najwyższą jakość izolacji gwarantują wytrzymałe oraz odporne na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych uszczelki wykonane ze specjalnych, nowoczesnych materiałów.

Uszczelki z nowoczesnego materiału - ważny element stolarki otworowej

Uszczelka, jako ważny komponent okien i drzwi, spełnia znaczącą rolę z punktu widzenia funkcjonowania stolarki otworowej - skutecznie zabezpiecza przed wnikaniem wilgoci, ogranicza nadmierną infiltrację powietrza i stanowi barierę dla wnikania hałasu. Nowoczesne rozwiązania technologiczne pozwalają na uzyskanie wytrzymałych uszczelek o bardzo dobrych parametrach użytkowych, które doskonale sprawdzają się w wyrobach stolarki otworowej.

Uszczelki z nowoczesnego materiału

Wyróżniamy dwa główne typy uszczelek: dynamiczne i statyczne. Te pierwsze "pracują" przy otwieraniu okna, dlatego też powinny charakteryzować się dużą elastycznością oraz dobrą pamięcią kształtu. W przypadku uszczelek statycznych, znajdujących się między szybą a ramą okienną, istotna jest z kolei wytrzymałość i odporność na pęknięcia. Uzyskanie rozwiązań charakteryzujących się pożądanymi właściwościami umożliwia wykorzystanie nowoczesnego materiału - termoplastycznych elastometrów, z których produkowane są nowoczesne uszczelki.

Walory termoplastycznych elastometrów (TPE) powodują, że materiał ten coraz częściej wypiera przy produkcji uszczelek wulkanizowaną gumę (EPDM), wyjaśnia Michał Michałowicz, ekspert z firmy AIB, producenta wysokiej jakości rozwiązań izolacyjnych. Uszczelki wykonane z TPE, dzięki odpowiedniej elastyczności i "plastyczności", można optymalnie dopasować do konstrukcji okna lub drzwi, co zdecydowanie poprawia szczelność izolacji. Wykazują one również znakomitą giętkość w niskich temperaturach, dzięki czemu ograniczone jest ryzyko powstawania pęknięć i uszkodzeń, dodaje Michał Michałowicz.

Zalety termoplastycznych elastometrów powodują również, że wykonane z nich uszczelki są odporne na działanie środków chemicznych, dzięki czemu można swobodnie czyścić wyposażoną w nie stolarkę otworową. Oprócz tego, uszczelki z TPE są dostępne w różnorodnej kolorystyce i przyjazne dla środowiska - materiał, z którego są wyprodukowane może być łatwo przetworzony i wykorzystany ponownie. Kolejną bardzo ważną, ze względu na wydajność produkcji, cechą uszczelek wykonanych z TPE jest możliwość ich zgrzewania wraz z profilem PVC w procesie produkcyjnym okien.

Produkt "skrojony" do potrzeb

Współczesne okna i drzwi często są wyrobami niestandardowymi, dopasowanymi do indywidualnych wymagań kupujących. Odbiorcy poszukują rozwiązań zindywidualizowanych, odpowiadających ich konkretnym potrzebom i oczekiwaniom. W efekcie, producenci stolarki otworowej oferują produkty o różnorodnych rozmiarach i kształtach. Wymaga to zastosowania dopasowanych do nich uszczelek.

Uszczelka, wraz z konstrukcją okna czy drzwi, powinna tworzyć jedną, spójną całość, co pozwala na zapewnienie wysokich parametrów użytkowych stolarki, mówi Michał Michałowicz Jesteśmy w stałym kontakcie z naszymi odbiorcami i wykonujemy dla nich produkty „skrojone" na miarę, zapewniające perfekcyjne wykończenie każdej inwestycji. Możemy wyprodukować uszczelki do stolarki drewnianej, tworzywowej i aluminiowej w różnorodnych kształtach i dowolnej kolorystyce, podkreśla ekspert firmy AIB.

Przy wyborze okna lub drzwi, warto zapytać sprzedawcę o to, jaką uszczelkę w nich zastosowano. Najlepiej wybierać wyroby renomowanych producentów, które wykorzystują sprawdzone rozwiązania i materiały. Wysokiej jakości uszczelki, bez względu na panujące warunki atmosferyczne, zapewniają skuteczną izolację termiczną i przeciwwilgociową, co korzystnie wpływa na komfort użytkowania wyrobu.

źródło i zdjęcie: AIB

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT