Jakie okna wybrać do domów energooszczędnych i pasywnych?

Trend na budownictwo niskoenergetyczne i pasywne objął także domy jednorodzinne. Według badań Millward Brown SMG/KRC, w 2012 r. 64% mieszkańców naszego kraju ociepliła ściany, wymieniła okna albo sprzęt AGD na bardziej oszczędny. Aby zmniejszyć straty energii, kluczowy będzie wybór okien o odpowiednich parametrach izolacyjnych.

Jakie okna wybrać do domów energooszczędnych i pasywnych?

Upowszechnianie się ekologicznych rozwiązań w budownictwie jest z jednej strony związane ze wzrostem cen paliwa, z drugiej - z wprowadzeniem przepisów promujących ochronę środowiska. WFOŚiGW wspiera finansowo spełniające wymogi inwestycje, a UE oczekuje, że wszystkie domy wzniesione po 31 grudnia 2020 r.. będą spełniać energetyczne restrykcje. Ich dopełnienie nierozerwalnie łączy się z wyborem materiałów zapewniających najlepszą izolację termiczną.

Coraz więcej słyszy się o domach pasywnych i energooszczędnych. Te pierwsze, nazywane są również "budynkami o niemal zerowym zużyciu energii", bowiem ich ogrzanie wymaga zaledwie 15 kWh/(m2•rok). Domy energooszczędne, choć potrzebują nieco więcej ciepła - od 30 do 60 kWh/(m2•rok) - pozwalają znacząco obniżyć koszty ogrzewania w porównaniu z tradycyjnymi budynkami (te zużywają rocznie od 90 do 120 kWh/ m2).

Okna - newralgiczny punkt izolacji termicznej

Analiza termograficzna budynków wskazuje, że newralgicznym punktem izolacji termicznej są okna. Ich nieszczelność może powodować nawet 15-25% ogółu strat cieplnych. To dużo, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę ich niewielką w stosunku do ścian i dachu powierzchnię. Dlatego niezwykle istotny jest wybór stolarki otworowej o najlepszych parametrach.

O energooszczędnych oknach możemy mówić, jeśli współczynnik Uw dla okna referencyjnego wynosi mniej niż 1,3 W/(m2K). W przypadku budownictwa pasywnego wymagania są wyższe i Uw powinien być na poziomie 0,8 W/m2K lub niższym, mówi Artur Głuszcz z MS więcej niż OKNA.

Współczynnik Uw określa ilość energii (a właściwie mocy) przenikającej przez okno o powierzchni 1m2 przy jednoczesnej różnicy temperatur 1K wewnątrz i na zewnątrz budynku. Uw jest wypadkowym współczynnikiem przenikania ciepła dla całego okna, ale na jego wysokość mają wpływ parametry poszczególnych elementów: pakietu szybowego (Ug), profili (Uf) oraz rodzaju ramki między szybami (ψ).

W praktyce parametry izolacyjne stolarki zależą od zastosowanych przez producenta rozwiązań i części składowych okna: m.in. rodzaju wzmocnień, liczby i szerokości komór w profilu, liczby tafli szkła oraz rodzaju ramki dystansowej w pakiecie szybowym. Najnowszym osiągnięciem w zakresie izolacji okien PVC są wzmocnienia termiczne SteelPUR® wykonane z dwóch kawałków stali, wypełnione pianką poliuretanową z rozpórką z kompozytu poliestrowo-szklanego, mówi Artur Głuszcz z MS więcej niż OKNA. Pozwalają one wyeliminować powstawanie mostków termicznych i znacząco obniżyć współczynnik Uw. Rozwiązanie to stosowane jest w MS evolution, które uznane zostały za "prawdopodobnie najcieplejsze okna w Polsce" według Infookno 2013, dodaje.

Okno energooszczędne MS evolution 

Tajniki przenikalności cieplnej okien

Dla ułatwienia większość producentów podaje parametry termiczne dla okna referencyjnego: jednoskrzydłowego o wymiarach 1230x1480. Teoretycznie, aby dowiedzieć się, który z dwóch modeli stolarki jest bardziej energooszczędny, wystarczy więc sprawdzić ich współczynniki Uw. Jednak porównując parametry trzeba zachować czujność. Producenci zdają sobie sprawę, że właściwości izolacyjne okien są bardzo ważne dla ich klientów, a niski współczynnik Uw niejednokrotnie przeważa o zakupie. Stąd zdarzają się przypadki, że informacje podawane są w sposób nierzetelny lub stosuje się zabiegi, aby sztucznie obniżyć współczynnik.

Przykładów negatywnych praktyk można wymienić wiele. Niektórzy sprzedawcy fałszują dane podając współczynnik dla okna z roletą. Przez innych współczynnik Uw zamiast dla okna referencyjnego podawany jest dla okna o zawyżonych wymiarach 1500mm x 1500mm. W tym przypadku uzyskany wskaźnik jest korzystniejszy, gdyż większa jest powierzchnia szyby, której parametry termiczne są lepsze w stosunku do powierzchni profili. Dlatego najbezpieczniej sprawdzić samodzielnie Uw dla konkretnego modelu okna w dokładnie takim wymiarze, jaki chcemy wstawić.

Rzeczywisty współczynnik przenikalności cieplnej można łatwo oszacować przy pomocy dostępnych w sieci kalkulatorów energetycznych. Korzystając na przykład ze strony internetowej www.uvalue.ms.pl można obliczyć parametry termiczne dla okien jedno- i dwuskrzydłowych, balkonu z przewiązką czy ramy bez skrzydła. Wystarczy wpisać szerokość i wysokość stolarki, a system wygeneruje dla nas wartość Uw i Ug. Wskaźniki te mają kluczowe znaczenie dla właściwości izolacyjnych okna i w konsekwencji tego, czy budynek będzie spełniał wymogi stawiane domom pasywnym.

Decydując się na okna warto więc dobrze zapoznać się z ofertą najbardziej oszczędnej stolarki otworowej i dokładnie sprawdzić parametry konkretnych modeli.

źródło i zdjęcia: MS więcej niż OKNA

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT