Obrady III Kongresu Stolarki Polskiej w Falentach rozpoczął prezes Związku Producentów, Dostawców i Dystrybutorów "Polskie Okna i Drzwi" - Janusz Komurkiewicz. W swoim wystąpieniu podkreślił on potrzebę integracja środowiska w obliczu ogólnorynkowych trudności.
Cztery główne bloki tematyczne dotyczyły problemów związanych z wytwarzaniem stolarki na rynek krajowy i na eksport. Dyskutowano o tym, jak połączyć coraz wyższe koszty uprawiania działalności gospodarczej w branży stolarki z występowaniem ogromnej konkurencji i jednoczesnej konieczności doskonalenia technologii. Trudności funkcjonowania firm są potęgowane przez pojawiające się nowe wymagania rynku, który żąda oferowania produktów o coraz bardziej wyśrubowanych parametrach.
Referenci przedstawiali tematy, a następnie odbywały się dyskusje przy udziale zaproszonych panelistów oraz osób z sali. Formuła rozmowy pozwoliła ukazać różne stanowiska.
Zagadnienia poruszane podczas obrad III Kongresu Stolarki Polskiej w Falentach były sformułowane prowokacyjnie, tak by pobudzać ożywioną dyskusję:
- Jakie komfortowe okna są opłacalne? Pasywne, energooszczędne, ...a może jakieś inne?
- Certyfikacja okien energooszczędnych: TAK czy NIE?
- Montaż warstwowy: TAK czy NIE? (Temat dotyczył szczególnego sposobu osadzenia okna w ościeżu, czyli "ciepłego montażu", który ogranicza ucieczkę ciepła.)
- Struktura sprzedaży stolarki w przyszłości. Sieci sprzedaży czy własne punkty?
Tym czterem panelom patronowały firmy Guardian, Saint-Gobain Glass, Soudal, Fakro, Yawal SA i Proventuss. Wykłady wprowadzające do tematu prowadzili fachowcy: prof. Krzysztof Kasperkiewicz z Politechniki Warszawskiej, dr Aleksander Panek - prezes Narodowej Agencji Poszanowania Energii, Jerzy Żurawski z Dolnośląskiej Agencji Energii i Środowiska, Andrzej Wicha i Paweł Sulik z ITB oraz przedstawiciela ASM Centrum Badan i Analiz Rynku.
We wszystkich tematach chodziło o pogodzenie praw rynku z wymaganiami przepisów, postępem technicznym oraz oczekiwaniami użytkowników. Zastanawiano się czy śrubować nasze normy tak, aby odpowiadały temu, co jest normą w Europie, zwłaszcza w Niemczech traktowanych nadal jako wzór w zakresie stolarki. Rozmawiano o tym, w jakim zakresie certyfikować okna energooszczędne i kto miałby to robić. Jaka miałaby być forma certyfikacji i w jakim pozostawać stosunku do obowiązujących już znaków.
Przedyskutowano czy rzeczywiście istnieją wątpliwości co do przewagi montażu warstwowego nad tradycyjnym i jaka jest rynkowa praktyka. Przedstawiciele różnych jednostek sprzedaży zaprezentowali też jaka jest obecnie struktura rynku sprzedaży stolarki budowlanej w Polsce, jakie są trendy docierania do klienta na świecie, a także jaka jest przyszłość handlowców oferujących wyroby tej branży.
Wnioski z dyskusji ujęto w trzy rezolucje Kongresu:
- Uczestnicy III edycji Kongresu Stolarki Polskiej oraz Związek Polskie Okna i Drzwi rekomendują obniżenie wartości współczynników przenikania ciepła dla okien o 0,4 W/m²K (w stosunku do obowiązujących obecnie przepisów).
- Związek Polskie Okna i Drzwi powoła zespół roboczy, którego celem będzie wypracowanie jednolitego standardu certyfikacji energetycznej okien oraz warunków jego wprowadzenia w życie.
- Uczestnicy III edycji Kongresu Stolarki Polskiej oraz Związek Polskie Okna i Drzwi stają na stanowisku, że najszybszą drogą uporządkowania zagadnień związanych z ustaleniem powszechnie akceptowanych zasad prawidłowego montażu stolarki otworowej jest niezwłoczne przystąpienie do prac nad aktualizacją i rozszerzeniem istniejącej instrukcji nr 421 Instytutu Techniki Budowlanej.
Rekomenduje się, jako nadzwyczajne działanie Związku Polskie Okna i Drzwi, niezwłoczne podjęcie prac nad opracowaniem dokumentu oraz uzyskaniem dla niego jak najszerszego wsparcia środowiska, aby mógł on w przyszłości spełniać warunki jednolitych zasad instalacji okien i drzwi balkonowych zalecanych przez producentów w związku z wymaganiem normy PN-EN 14351-1+A1:2010.
Poza głównymi blokami kongresowymi jeden z paneli był okazją do świętowania. To Branżowy Program Promocji Eksportu. Branża znalazła się w grupie piętnastu uznanych przez Ministerstwo Gospodarki za lokomotywy polskiego eksportu, warte wsparcia z funduszy rządowych i Unii Europejskiej.
Program obejmuje pięć krajów - Niemcy, Francję, Włochy, Czechy i Szwecję. Podzielony jest na dwie części. W jednej uczestniczące firmy mogą uzyskać zwrot kosztów w wysokości 75%. Dofinansowanie może mieś wartość do 200 tys. euro. Część druga jest całkowicie finansowana przez Ministerstwo Gospodarki.
W przetargu na realizatora programu wybrano konsorcjum utworzone przez Związek POiD, firmę Eltar oraz ASM - Centrum Badań i Analiz Rynku. Ministerstwo uznało, że takie konsorcjum najskuteczniej zorganizuje i przeprowadzi akcję budującą za granicą pozytywny obraz polskich producentów stolarki otworowej.
źródło i zdjęcia: okna.org.pl
Komentarze