Osłony okienne mogą też stanowić ochronę przed hałasem, jak zatem widać, są ważnym i funkcjonalnym uzupełnieniem systemów okiennych.
Rolety zewnętrzne
Rolety to jedne z najpraktyczniejszych osłon okiennych. Opuszczone stanowią ochronę przed wiatrem i słońcem oraz przyczyniają się do polepszenia izolacyjności cieplnej i akustycznej stolarki otworowej.
W zależności od tego, czy roleta będzie instalowana w nowym budynku, czy też w już gotowej nieruchomości, dostępne są różne rozwiązania. W ukończonym domu montowane będą rolety adaptacyjne, które mogą być prawo lub lewoskrętne i montuje się je w otworze okiennym oraz rolety elewacyjne instalowane ponad otworem okiennym. W trakcie prac budowlanych można zamontować rolety do zabudowy, które będzie można pokryć tynkiem.
"Rolety można dostosować w zasadzie do każdego budynku, w zależności od zapotrzebowań stylistycznych i konstrukcyjnych. Rolety zewnętrzne można zainstalować podtynkowo lub w już istniejących oknach. Oprócz kaset kwadratowych można zdecydować się na okrągłe. Większą stabilność zapewniają kasety rolet z prasowanymi profilami. Dostępne są w wielu kolorach z naszych palet. Ciekawą propozycją są rolety Mini. Ten typ nadaje się przede wszystkim do robót renowacyjnych przy wymianie okien, jest dostarczany w wersji kompletnej - zintegrowanej z oknem" - mówi Karol Niespodziewański z IFTM Internorm.
Żaluzje zewnętrzne i wewnętrzne
Alternatywą dla rolet są żaluzje. Możemy je podzielić na zewnętrzne, które podobnie jak rolety, są montowane albo już na gotowe okna, albo w trakcie budowy budynku.
"Żaluzje zewnętrzne chronią przed bezpośrednim działaniem promieniowania słonecznego i pozwalają jednocześnie regulować dopływ ciepła i światła słonecznego, ale przy tym nie zasłaniają nam całkowicie widoku za oknem. Co więcej technologia pozwala nam integrować żaluzje z roletami" - mówi przedstawiciel IFTM Internorm.
Żaluzje zewnętrzne to jednak nie jedyne rozwiązanie. Żaluzje można montować wewnątrz okien w trakcie ich produkcji. Takie rozwiązanie jest bardzo wygodne w zastosowaniu i praktyczne.
"Opatentowany system napędu umieszczony albo w ramie okna, albo w skrzydle okiennym jest niewidoczny w świetle okna i nie zajmuje przestrzeni w świetle szyby. Dzięki temu decydując się na okno ze zintegrowanymi żaluzjami uzyskuje się doskonały system ochrony przed słońcem i wścibskimi spojrzeniami, który praktycznie nie zwraca na siebie uwagi" - tłumaczy Karol Niespodziewański.
Okiennice
Okiennice stanowią osłonę przed wiatrem i nadmiarem słońca. Tradycyjnie wykonuje się je z drewna lub PVC ale Internorm wykonuje je z materiału o lepszych parametrach użytkowych, czyli aluminium.
"Okiennice są szczególnie narażone na czynniki atmosferyczne, dlatego aluminium jest idealnym materiałem do ich produkcji. Aluminiowe okiennice są nadzwyczaj łatwe w utrzymaniu, a pokrycie ich powłokami z farb proszkowych umożliwiają ich trwałe ujednolicenie kolorystyczne. Można także kształtować ich wygląd i funkcjonalność poprzez wbudowanie różnych paneli, w miejsce standardowych lameli" - mówi specjalista Internorm.
Moskitiery
O tym, że owady potrafią uprzykrzyć życie, nie trzeba nikogo specjalnie przekonywać. Dlatego istnieją zabezpieczenia przed owadami montowane na oknach, które powstrzymują tych nieproszonych gości. Moskitiery są produkowane na miarę i dopasowywane dokładnie do danych warunków zabudowy. Dostępne są w wersjach z obramowaniem stałym, na ramkach przesuwnych lub w postaci rolet.
"Ochronę przeciw owadom można bezproblemowo zintegrować z osłonami okien, czyli roletami, żaluzjami, a nawet okiennicami. W najwygodniejszej wersji są one zwijane podobnie jak rolety czy żaluzje. Zawsze są dokładnie dopasowane w celu pełnej szczelności - żaden owad się dzięki temu nie przeciśnie" - dodaje Niespodziewański.
Odpowiednio dobrane osłony okienne pomagają rozwiązać wiele problemów. Mogą chronić przed palącym słońcem, wścibskimi spojrzeniami i insektami. Dodatkowo poprawiają bilans energetyczny budynku, utrudniają działania włamywaczom. Posiadają wiele zalet, dlatego warto zastanowić się, czy nie będą przydatnym nabytkiem już na etapie projektu nieruchomości.
źródło i zdjęcia: Internorm
Komentarze