Jak wykonać montaż ścianki z drzwiami przesuwnymi?

Po latach użytkowania domu często zachodzi potrzeba zmiany układu funkcjonalnego pomieszczeń, a modernizacja może polegać na utworzeniu wewnętrznych przegród w postaci stałych lub przesuwnych ścianek działowych. Zależnie od konstrukcji budynku i wymagań stawianych takiej przegrodzie, możemy postawić lekką ściankę szkieletową z ukrytymi w jej wnętrzu szerokimi drzwiami przesuwnymi lub masywny mur z klasycznym drzwiami.

Jak wykonać montaż ścianki z drzwiami przesuwnymi?

Jaką wybrać przegrodę?

Ze względów technicznych, wybór rodzaju ścianki wydzielającej pomieszczenie uzależniony będzie od konstrukcji i nośności stropu, jak i wymaganej wytrzymałości mechanicznej czy odporności na zawilgocenie nowej przegrody. Szkieletowe ścianki działowe z pokryciem płytami gipsowo-kartonowymi możemy postawić niemal w każdym pomieszczeniu pod warunkiem, że nie utrzymuje się tam wysoka wilgotność powietrza powyżej 70%.

Ich niewielki ciężar powierzchniowy (25-40 kg/m²) pozwala na stawianie nawet na stropach o konstrukcji drewnianej. Zależnie od konfiguracji grubości pokrycia i wypełnienia można uzyskać zadowalające wyciszenie, jak i dostateczną wytrzymałość na niezbyt duże obciążenia. Istotną zaletą takiej przegrody jest możliwość ukrycia w jej wnętrzu rur i przewodów instalacyjnych, jak i skrzydeł drzwi przesuwnych.

Drzwi przesuwne chowane w kasecie to duża oszczędność przestrzeni. Fot. Eclisse

W praktyce, szkieletowe ścianki działowe budowane są jako dzielące, np. duży pokój na dwa mniejsze lub odgradzające otwartą kuchnię od salonu, a szerokie, chowane drzwi pozwalają na łatwą zmianę aranżacji pomieszczeń, w zależności od aktualnych potrzeb. Z kolei ciężkie ścianki stawiane z cegieł i bloczków ceramicznych, wapienno-piaskowych czy gipsowych stawiane są głównie w przypadku wydzielania pomieszczeń technicznych bądź sanitarnych czy takich, które wymagają ścian o dużej wytrzymałości na obciążenia.

Ze względu na znaczny ciężar stawianie takich ścianek na konstrukcji stropowej wymaga sprawdzenia przez konstruktora budowlanego jej nośności i zaprojektowania ewentualnego wzmocnienia (np. w postaci dodatkowej belki tworzącej nadciąg, jeśli nie przewidujemy umieszczenia w niej drzwi).

Jak przygotować się do montażu przegrody?

Nowa ścianka działowa musi spoczywać na stabilnym podłożu, zatem w przypadku istniejącego pokrycia podłogi, np. z paneli podłogowych, desek czy parkietu, będziemy musieli je usunąć w pasie o szerokości nieco większej niż stawianej ścianki.

Jeśli posadzka ułożona jest z płytek ceramicznych, wykładziny PVC, ściankę można będzie ustawić bezpośrednio na istniejącym podłożu. Planując umieszczenie w nowej przegrodzie podłączeń do instalacji elektrycznej (gniazdka, łączniki, punkty oświetleniowe), musimy z istniejącego obwodu, np. z puszki rozgałęźnej, wyprowadzić przewód zasilający, który później ułożony zostanie w tej ściance.

Drzwi przesuwne przeszkolone, nadają przestrzeni więcej światła i lekkości. Fot. Eclisse

Prace przygotowawcze rozpoczynamy od wyznaczenia linii przebiegu w osi przegrody, utrwalając ją kołkami osadzonymi w przeciwległych ścianach bądź na podłodze, a rozciągnięty między nimi sznur umożliwi bieżącą kontrolę i ustalenie zarysu na istniejących ścianach i suficie.

Montaż konstrukcji szkieletowej

Szkieletową ściankę działową można zbudować w kilku wariantach, zależnie od tego, czy i w jaki sposób chcemy zamontować w niej drzwi. W wariancie „bezdrzwiowym” wykorzystuje się standardowe elementy stelaża z użyciem profili o szerokości 50 mm, a w razie potrzeby można montować profile 75 mm lub 100 mm.

Szerokość zależy od wymaganego prześwitu pod instalacje czy skuteczności tłumienia hałasu. Większą sztywność, lepsze wyciszenie i możliwość mocowania cięższych przedmiotów zapewnia dwuwarstwowe pokrycie płytami gipsowo-kartonowymi o łącznej grubości po 25 mm z każdej strony.

Kaseta osadzona w płycie g-k, model do otynkowania
Kaseta osadzona w płycie g-k, model do otynkowania. Fot. Eclisse

Drzwi rozwierne

W przypadku montowania w ściance drzwi rozwiernych konieczne będzie wstawienie w tym miejscu wzmocnionych profili UA pełniących rolę ościeża, a w przypadku planowanego zamontowania chowanych drzwi przesuwnych, odpowiednio dostosowanej kasety bądź utworzenia dwurzędowego stelaża. Natomiast zamontowanie naściennych drzwi przesuwnych wymaga jedynie pozostawienia odpowiedniego otworu w ściance szkieletowej, przy czym skrajne profile mogą być standardowe, ale warto na wysokości mocowania szyny wstawić dodatkowe, poziome wzmocnienie.

Drzwi rozwierane świetnie sprawdzą się na dużych przestrzeniach
Drzwi rozwierane świetnie sprawdzą się na dużych przestrzeniach. Fot. Interdoor

Niezależnie od wariantu budowanego stelaża, podstawowe czynności montażowe są takie same, a różnice dotyczą głównie rodzaju użytych materiałów. W pierwszej kolejności przystępujemy do zamocowania profilu podłogowego UW. Na oczyszczonym podłożu kładziemy profil z podłożoną elastyczną taśmą akustyczną i uszczelniającą, a w wyznaczonych miejscach w stalowym kształtowniku wiercimy otwory pod kołki mocujące w odstępach nie większych niż 100 cm.

Do osadzenia najłatwiejsze będzie użycie kołków do tzw. szybkiego montażu. W przypadku montowania w ściance drzwi, profil podłogowy kończymy na styku ze słupkami ościeżnicowymi lub zarysem kasety. W taki sam sposób mocuje się profil UW na suficie. Kolejny krok to docięcie profili słupkowych CW na długość odpowiadającą wysokości pomieszczenia z pozostawieniem ok. 1 cm luzu od sufitu. Dopasowane słupki wstawiamy w profil podłogowy i sufitowy w odstępach, co 60 cm.

Jeśli w ściance montowane będą drzwi rozwierne ich ościeże utworzymy z profili wzmocnionych UA, a do jego zamocowania w podłodze i suficie użyjemy specjalnych uchwytów kątowych. Zamocowane słupki łączy się poprzeczką z profilu UW na wysokości nadproża i wstawia krótkie odcinki profilu CW sięgające do sufitu.

Jak zamontować gotową kasetę?

Montaż gotowej kasety do chowanych drzwi przesuwnych przebiega w sposób podany w instrukcji dostarczonej przez producenta, ale z reguły nie odbiega ona od zasad obowiązujących przy stawianiu standardowego stelaża. Istotny jest jednak wybór odpowiedniej kasety dostosowanej do szerokości i wysokości skrzydeł, ich ciężaru, a także grubości po opłytowaniu identycznej jak pozostała część ściany.

Montaż kasety w drzwiach chowanych
Montaż kasety w drzwiach chowanych. Fot. Eclisse

Przy nietypowych wymaganiach możemy zdecydować się na samodzielną budowę kasety, wykorzystując do tego celu systemowe profile do płyt g-k oraz elementy zestawu drzwi przesuwnych (wózki, szynę, hamulec, ograniczniki, prowadnik). Wyjściowym wymiarem, służącym do doboru elementów rusztu, będzie grubość skrzydła i szerokość prowadnicy, którą przyjmuje się w granicach 40-45 mm dla gotowych drzwi rozwieranych.

Montaż prowadnicy dolnej
Montaż prowadnicy dolnej. Fot. budujemydom.pl

Cienki, metalowy stelaż można uformować z profili sufitowych CD i przyściennych CU, tworzący dwa rzędy rusztu o szerokości 28 mm każdy, co z poszyciem z płyt grubości 12,5 mm daje łączną grubość ścianki 120-125 mm. Odpowiada to stelażowi utworzonemu z profili CW/UW 100 mm, a ewentualne korekty zapewniające jednolitą płaszczyznę pokrycia uzyskuje się poprzez umieszczenie podkładek na profilach.

Jak montować drzwi przesuwne? 

W przypadku zakładania chowanych drzwi przesuwnych należy to zrobić przed ostatecznym opłytowaniem (przynajmniej z jednej strony), co umożliwi dostęp do elementów regulacyjnych. Zawieszenie skrzydła na prowadnicy wymaga zamocowania uchwytów - wózków na jego górnej powierzchni. Uchwyty przykręcane są wkrętami we wskazanych w instrukcji odległościach od brzegu skrzydła.

Zawieszenie skrzydła i jego regulacja
Zawieszenie skrzydła i jego regulacja. Fot. budujemydom.pl

Po wstępnym osadzeniu, długością zawiesia regulujemy prześwit nad podłogą i pionowe ustawienie boków skrzydła, a dzięki przesuwnym ogranicznikom ustalimy też skrajne jego położenie. W pozycji zamkniętej nie może ono uderzać w belkę dojazdową czy obramowanie ościeża, a w pozycji otwartej uchwyt do otwierania musi być łatwo dostępny. Elementem stabilizującym jest prowadnik dolny, który zapobiega wychylaniu się skrzydła drzwiowego na boki.

Naścienne drzwi przesuwne mogą być pięknym dopełnieniem wnętrza. Fot. Voster

Jest niewidoczny, gdyż mieści się w grubości skrzydła i utrzymuje je w linii prostej, dzięki bolcowi wchodzącemu w rowek wycięty od spodu drzwi. Ostateczne wykończenie ścianki szkieletowej z chowanymi drzwiami przesuwnymi obejmuje szpachlowanie i malowanie płyt pokryciowych oraz zamocowanie obramowania otworu drzwiowego opaską maskującą.

 

Autor: Cezary Jankowski

Opracowanie: Klaudia Tomaszewska

Zdjęcie otwierające: Eclisse

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT