Jakie drzwi wybrać do łazienki?

Zamawiając drzwi do mieszkania czy domu warto zwrócić szczególną uwagę na drzwi łazienkowe. W ich przypadku liczyć się będzie nie tylko wygląd, ale przede wszystkim kwestie funkcjonalne, w tym głównie bezpieczeństwa. O czym należy pamiętać wybierając drzwi do łazienki? Poniżej kilka wskazówek.

Jakie drzwi wybrać do łazienki?

Mało kto wie, że istnieją regulacje prawne, które dokładnie opisują, jak powinny wyglądać drzwi do łazienki. Prawo budowlane jasno precyzuje, że takie drzwi muszą mieć nie mniej niż 80 cm szerokości i 200 cm wysokości w świetle ościeżnicy. Jednak ze względu na stare budownictwo, wiele firm, w tym także i my oferujemy drzwi o rozmiarze 60 i 70. Warunki, jakie muszą spełniać drzwi łazienkowe to także posiadanie otworów wentylacyjnych o łącznej powierzchni nie mniejszej niż 0,022 mkw.

Wentylacja

Takie otwory są bardzo ważne z dwóch powodów. Często to właśnie w łazience zamontowany jest piecyk gazowy, który wymaga dobrej cyrkulacji powietrza. Drugi dotyczy dużej wilgotności, jaka ma miejsce w pomieszczeniu przeznaczonym do kąpieli.

Jest kilka sposobów na zamontowanie wywietrzników w drzwiach. Mogą być one w formie tulejek, czyli okrągłych otworów na dole, często jednak zdarza się, że są one są niewystarczające i kominiarze przychodzący na kontrolę mają do nich zastrzeżenia. Warto w takim przypadku zamówić drzwi z podcięciem, będzie ono dodatkową powierzchnią pozwalającą na przepływ powietrza. Wymogi spełni także tradycyjna kratka wentylacyjna.

Otwierane na zewnątrz

Łazienka to pomieszczenie, które w wielu przypadkach charakteryzuje się małą powierzchnią. Nawet jeżeli jest przestronna, warto pamiętać, żeby drzwi były otwierane na zewnątrz.

Drzwi mogą być prawe i otwierać się zgodnie z ruchem wskazówek albo lewe. Najważniejsze, żeby otwierały się w stronę otwierającego. To przede wszystkim kwestia bezpieczeństwa. Jeżeli ktoś zasłabnie blisko drzwi, łatwiej będzie dostać się do środka. A jeżeli już o tym mowa, to najlepiej zainwestować w zamki i klamki łazienkowe (wc), które można otworzyć z obu stron, wtedy ewentualny problem zatrzaśnięcia się jest minimalny.

Jeżeli łazienka jest mała i zależy nam na każdym centymetrze, warto zainwestować w drzwi przesuwne, jedno- bądź dwuskrzydłowe. Zyskujemy więcej powierzchni i nie blokujemy dojścia do szafek. Wtedy jednak trzeba zwrócić uwagę na otwór w ścianie, musi on być szerszy od zakupionych drzwi o ok. 5-10 cm, drzwi zachodzą wtedy ok. 2,5 do 5 cm na ścianę z każdej strony, tak żeby nie było widać powstałej luki.

Z szybą czy bez?

Kolejną kwestią nad którą trzeba się zastanowić jest szyba w drzwiach. Jeżeli łazienka ma dostęp do naturalnego światła, można wtedy pokusić się o drzwi całkowicie zabudowane. W przypadku gdy okna nie ma, warto pomyśleć nad częściowo przeszklonymi drzwiami.

Szybka nieprzezroczysta, np. mleczna lub matowa, zapewni prywatność, a jednocześnie zapalone światło w środku pomieszczenia będzie widoczne na zewnątrz. Można również wybrać zniekształcenie powierzchni w postaci pasków, które zdeformuje widziany przez szybkę obraz.

Drzwi do łazienki muszą więc pełnić dwie role. Mają być funkcjonalne i spełniać normy bezpieczeństwa, ale nie zapominajmy przy tym, że powinny pasować do całości wystroju. Najlepiej, żeby stylem przypominały pozostałe drzwi w mieszkaniu albo były z jednej kolekcji. Przy dużych pomieszczeniach sprawdzą się drzwi pełne, a przy małych jak najbardziej przeszklone.

Odpowiedzi udziela Joanna Lisowska, przedstawiciel firmy Uniprofil

Zdjęcie: Uniprofil

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT