Kwestie estetyczne
Rozpatrując względy estetyczne, należy rozważyć kolor oraz wzór. Obecnie wciąż króluje biel, dąb bielony oraz czysty dąb. Te podpowiedzi mogą być inspiracją w wyborze - albo będziemy z nich korzystać, albo spróbujemy je przełamać i stworzyć własny styl. Pamiętajmy też, aby drzwi były praktyczne - aby można je było łatwo utrzymać w czystości. Skrzydła z MDF-u czyścić należy szmatką z łagodnym detergentem, zaś drzwi drewniane stosownym preparatem.
Sam design drzwi powinien iść w parze z ich funkcjonalnością, zwłaszcza jeśli przestrzeń ma być przeznaczona dla rodziny. Rozpatrując kwestie estetyczne, pod uwagę można wziąć zakup drzwi pełnych lub z przeszkleniami. Zarówno jedne jak i drugie mają swoje zalety. Drzwi pełne pomagają stworzyć atmosferę prywatności i dobrze oddzielą każde pomieszczenie. Natomiast te z przeszkleniami pomagają doświetlić przestrzenie. Stopień intymności za takimi drzwiami zależy od rodzaju szkła. Tu do wyboru mamy szkło przeźroczyste, satinato, ze zdobieniami lub bez.
Z myślą o tych, którzy lubią bardziej odważne aranżacje, przygotowaliśmy szkło w kolorze czarnym, które szczególnie dobrze wygląda w zestawieniu z białymi drzwiami, np. z kolekcji Bianco.
Prawe, lewe, przesuwne czy łamane?
Przy zakupie drzwi do rozważenia jest dużo więcej kwestii praktycznych. Po pierwsze musimy zadecydować czy potrzebne będą nam drzwi prawe czy lewe. Jak je rozróżnić? Jeśli w założeniach projektowych klamka naszych drzwi ma być po stronie prawej - wybieramy drzwi lewe. Jeśli odwrotnie - właściwe będą dla nas drzwi prawe. Otwierane do wewnątrz czy zewnątrz? - to kolejny dylemat do rozwiązania. Pamiętajmy, aby rozplanować cały układ drzwi w mieszkaniu czy domu. W ten sposób unikniemy sytuacji kiedy to drzwi będą się wzajemnie blokować przez zły kierunek otwierania.
Kolejny aspekt to rodzaj drzwi. Jeśli urządzamy niewielką przestrzeń, warto pomyśleć o drzwiach łamanych. Wtedy zyskujemy powierzchnię, która byłaby zajęta przez otwarte skrzydło typowych drzwi. Jeszcze innym rozwiązaniem jest wybór modeli przesuwnych chowanych w ścianę lub naściennych. Pozwalają one maksymalnie wykorzystać przestrzeń, a przy tym stanowią oryginalne rozwiązanie aranżacyjne. Często wybierane są do pomieszczeń typu garderoba czy domowe biuro, wydzielone np. z salonu.
Praktyczne wskazówki
Kolejny ważny element to wielkość drzwi oraz ościeżnicy. Wymogi prawne mówią, że muszą mieć one min. 90 centymetrów. Pamiętajmy też, że potrzebna nam będzie ościeżnica, w której zamontujemy drzwi. Trzeba więc wymierzyć otwór, w którym zostanie montowana. Zazwyczaj ościeżnice pasują do ścian wewnętrznych o grubości 9,5 cm i montowane są w stropie, jeszcze przed rozpoczęciem prac wykończeniowych. Przy innej grubości murów potrzebna jest ościeżnica regulowana, montowana dużo później, bo na etapie wykończenia przestrzeni.{logo}
Eksperci radzą, aby drzwi wymienić w momencie, gdy robimy remont całego mieszkania. Można oczywiście wstawić nowe drzwi do dawnej ościeżnicy, ale efekt wizualny oraz funkcjonalny może nie być taki, jakiego oczekiwaliśmy. Montaż drzwi powinien odbywać się też odpowiednich warunkach atmosferycznych. Ważne jest, aby temperatura w pomieszczeniu nie przekraczała 10 stopni Celsjusza, a wilgotność nie była wyższa niż 60%. Jeśli sami nie czujemy się na siłach, aby zamontować ościeżnicę, a potem drzwi, warto zaangażować ekipę fachowców w tym zakresie. Tu istotna jest informacja, że zakup połączony z montażem obciążony jest niższą, 8-procentową stawką podatku VAT.
Wybierając drzwi, pomyślmy od razu o dodatkach - klamki, zawiasy, aplikacje. Często firmy sugerują dobór dodatków, które dobrze się ze sobą komponują i tworzą efektowną aranżacyjną całość.
Komentarze