Termomodernizacja budynków od podłóg aż po dach

W związku z rosnącymi cenami energii właściciele nieruchomości starają się o jak największe oszczędności w zakresie nakładów na ogrzewanie. Dlatego coraz częściej spotykamy się z tzw. termomodernizacjami budynków, czyli dostosowywaniem ich do wymagań budownictwa energooszczędnego. Jednym z etapów takiej modernizacji, oprócz instalacji oszczędnego systemu grzewczego jest termorenowacja ścian, stropów, posadzek i dachów.

Termomodernizacja budynków od podłóg aż po dach

Nakrokwiowa izolacja dachu

Porównywalne straty ciepła budynku, do jakich dochodzi przy udziale ścian i podłóg funduje nam również źle zaizolowany dach (10 - 25 % strat ciepła). Dlatego jedną z najczęściej wykonywanych prac, która ma na celu zwiększenie energooszczędności budynku jest docieplenie dachu. Niestety termomodernizacja dachów skośnych w Polsce odbywa się najczęściej według tradycyjnej technologii, która polega na układaniu wełny mineralnej w przestrzeniach między krokwiami. Chociaż metoda ta ma wiele wad, to jej popularność nie słabnie. Okazuje się jednak, że na rynku dostępne są rozwiązania nietypowe, oparte na nowoczesnych technologiach. Jedną z nich jest nakrokwiowa izolacja dachów skośnych oferowana przez firmę Recticel.

Zwolennicy wełny mineralnej chwalą metodę tradycyjną za teoretycznie osiągalną izolacyjność na poziomie U=0,17 W/m2K, przy montażu wełny ok grubości 23 cm. Jednak nie wspomina się o tym, że współczynnik ten pogarsza się o 25 proc. lub więcej ze względów na wiele czynników takich jak: mostki termiczne występujące na krokwiach, niedokładność ułożenia lub z biegiem lat zmniejszanie swojej objętości lub zawilgotnienie wełny. Jedną z wad wełny jest również to, że nie daje ona gwarancji wypełnienia wszystkich szczelin, a wykonana przy jej pomocy izolacja nie jest ciągła - wtedy w najlepszym przypadku osiągamy wynik ok. U = 0,25 W/m2K.

Proponowane przez firmę Recticel płyty PIR Powerroof przeznaczone są do montażu na konstrukcji dachu, a nie pod nią jak w przypadku wełny pomiędzy i podkrokwiowo. Dzięki temu uzyskujemy ciągłość izolacji i współczynnik U na poziomie 0,25 W/m2K przy grubości docieplenia wynoszącej zaledwie 10 cm (aktualne wymagania u = 0,20 W/m2K - dla płyty Powerroof gr. 120 mm). Płyty połączone są ze sobą na całej długości dachu, a szczelność połączeń gwarantują zamki typu pióro–wpust. Zatem zaizolowana zostaje również konstrukcja dachu, która w metodzie tradycyjnej przyczynia się do powstawanie mostków termicznych. Wszak drewno posiada izolacyjność gorszą 4-krotnie od wełny i 7-krotnie od płyt Powerroof.

Płyty Powerroof pokryte są obustronnie okładziną z grubej folii aluminiowej o grubości 50 µ, stanowiącą warstwę paroizolacyjną i usztywniającą piankę gwarantując perfekcyjną stabilność. Dodatkowe zastosowanie paroprzepuszczalnej folii dachowej na płycie gwarantuje zabezpieczenie przed wilgocią mogącą ewentualnie przenikać przez łączenia płyt. Wykończenie od wewnątrz może zostać wykonane zgodnie z potrzebą użytkownika obiektu: boazerią drewnianą, płytą OSB, sklejką, płytą gipsowo-kartonową lub płytą Recticel Eurothane G, dzięki której można zmniejszyć grubość warstwy nakrokwiowej.

Firma Recticel Izolacje proponuje kompleksową ofertę płyt PIR do wykonywania termomodernizacji i izolacji wszystkich elementów budynków. Wszystkie wyroby firmy oznaczone są prestiżowym znakiem jakości KEYMARK. Jest to reprezentowany przez grono niezależnych ekspertów, europejski gwarant deklarowanych w dokumentach parametrów. Na chwilę obecną Recticel Insulation jest jedynym producentem pianek PIR i PUR, który posiada prawo posługiwania się znakiem KEYMARK.

źródło i zdjęcie: Recticel Izolacje

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT