Dlaczego czarne dachy są modne?

Kolor w architekturze pełni więcej funkcji niż mogłoby się zdawać. Najbardziej oczywistą jest funkcja estetyczna - barwa znacząco wpływa na wygląd całego budynku. Nie inaczej jest w przypadku dachów, będących jednym z najważniejszych i najbardziej przyciągających uwagę elementów budowli. Dlaczego czarne dachy są modne?

Dlaczego czarne dachy są modne?

Rola barw w architekturze nie ogranicza się jedynie do wpływu na wygląd, choć kolor to jeden z czynników definiujących piękno budowli na równi z formą czy materiałami użytymi do budowy. We współczesnej architekturze można wskazać na co najmniej kilka jego funkcji.

Przede wszystkim zauważono, że zakres oddziaływania koloru jest niezwykle szeroki - od oddziaływania na formę obiektu (barwa jest w stanie sprawić, że budynek będzie się wydawał niższy, wyższy, potężniejszy bądź mniejszy) po działanie psychologiczne (nastrój przestrzeni architektonicznej jest w stanie wpływać bezpośrednio na ludzką psychikę). Określony sposób użycia koloru uwydatnia cechy budynku, ale także może je zamaskować. Barwa niekiedy pełni funkcję informacyjną, a we współczesnej architekturze chętnie wykorzystuje się jej funkcję symboliczną.

Ekskluzywna czerń

Czarny kojarzony jest z elegancją i luksusem, stanowi symbol szykowności oraz nowoczesności. Wykorzystuje się go w sytuacjach, w których należy podkreślić autorytet bądź powagę. Czasami czarny, jak w budynku Wolf Bracka w Warszawie, podkreśla niedostępność i elitarność. Czerń jest jednocześnie kolorem uniwersalnym, chętnie wykorzystywanym w modzie, architekturze czy sztuce użytkowej.

Czarny jak dach

Na rynku pokryć dachowych od dłuższego czasu trwa moda na ciemne pokrycia będące alternatywą dla dominujących niegdyś czerwonych dachów. Czarne dachówki w połączeniu z jasną elewacją dają efekt niezwykle wysmakowanego oraz eleganckiego domu. Tak jak sukienka "mała czarna", pasują niemalże zawsze i wszędzie, niezależnie od okoliczności. Czerń lubi i tradycyjną architekturę i nowoczesny design.

Klasyczna ceramiczna dachówka Rubin BRAAS, płaska betonowa Teviva CISAR czy karpiówka Opal w kolorze czarnym - niezależnie od modelu prezentują się doskonale, sprawiając, że dom wygląda bardzo gustownie i nowocześnie. Dlatego czarne dachówki już od dłuższego czasu cieszą się rosnącą popularnością, a inwestorzy, odchodząc od utartych schematów, wybierają dachy w ciemnych kolorach.

źródło i zdjęcie: BRAAS

Komentarze

26 Lip 2022, 14:51

kolor beznadziejny . Tak jak czarne samochody , nagrzewaja się szybko . Ze też kiedyś ludzie mieli  gust , jeden kolor ! czerwony , brązowy itd

08 Maj 2022, 07:33

13 godzin temu, Gość Alina napisał: Czarne dachy i elewacje pochłaniają promienie słoneczne, przez co sprzyjają powstawaniu CO2 Tak siedzę i zastanawiam się - jakimi drogami pomyka myśl Aliny A może czegoś nie wiem?

Gość Alina

07 Maj 2022, 18:29

Czarne dachy i elewacje pochłaniają promienie słoneczne, przez co sprzyjają powstawaniu CO2 Nagrzewając się " odpychają opady deszczu bo działają jak nagrzany piasek na pustyni.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT