Płyta budowlana mfp - przydatna na wszystkich etapach budowy

Uniwersalna płyta budowlana mfp to idealny wybór dla wszystkich budujących dom. Płyta budowlana mfp to znakomity materiał do wykorzystania w pracach dekarskich, jako sztywne poszycie pod pokrycie dachowe. Pod wieloma względami przewyższa tradycyjnie stosowane do tego celu deski.

Płyta budowlana mfp - przydatna na wszystkich etapach budowy

 

Zastosowanie drewnopochodnych płyt mfp:

1. Lekka ścianka działowa
Płyta budowlana mfp może stanowić główny zewnętrzny element konstrukcyjny w przypadku lekkich ścianek działowych. Płyty mocuje się w takim przypadku na szkielecie z belek drewnianych, a przestrzenie między nimi wypełnia wełną mineralną. Gładka powierzchnia płyt mfp ułatwia na późniejszym etapie prac wykończenie powierzchni ścian, np. poprzez malowanie lub ułożenie płytek ceramicznych.

2. Okładzina stropowa
Strop wykonany przy użyciu płyty budowlanej mfp jest stosunkowo lekki, a zarazem wytrzymały dzięki jej parametrom. Jest to rozwiązanie, które można polecić w budownictwie szkieletowym, a także w domach budowanych w tradycyjnej technologii. Dzięki znakomitej izolacyjności termicznej i akustycznej płyty budowlanej mfp strop tego rodzaju zapewni nam też ciepło i spokój we własnym domu. Okładzinę z płyt mfp mocuje się na konstrukcji z belek drewnianych, a puste przestrzenie należy wypełnić wełną mineralną lub innym materiałem izolacyjnym.

Na okładziny najlepiej warto stosować płyty mfp o wymiarach 250x125 cm. Polecamy płyty grubości od 12 do 25 mm - zależnie od konstrukcji stropu. Szczególnie godne polecenia są płyty o krawędziach dostosowanych do łączenia na pióro i wpust.

Płyty układamy prostopadle lub równolegle do belek i montujemy z przesunięciem rzędów o połowę długości. Jako elementy mocujące do belek i innych elementów konstrukcyjnych najlepiej zastosować wkręty SPAX 4x60, śruby bądź gwoździe zwykłe lub spiralne o długości 45-51 mm. Wkręty muszą być odsunięte od krawędzi płyt na odległość nie mniejszą niż 8 mm, a od narożników na odległość nie mniejszą niż 25 mm.

3. Podkład pod podłogę
Wytrzymała i znosząca dobrze duże obciążenia płyta budowlana mfp może być znakomitym podkładem pod podłogę. Układając płyty na stelażu z belek drewnianych łatwo można osiągnąć równą i odpowiednio wypoziomowaną powierzchnię. Dzięki temu układanie okładziny podłogowej czy to w postaci paneli, płytek ceramicznych, czy linoleum, będzie proste nawet do samodzielnego wykonania. Podkład pod podłogę z płyty budowlanej mfp można stosować nawet w kuchniach czy łazienkach, gdyż jest odporna na wilgoć i nie ulega pod jej wpływem deformacji i rozwarstwieniu. Na podkładzie z płyt mfp można także montować ogrzewanie podłogowe.

4. Poszycie pod pokrycie dachowe
Płyta budowlana mfp to znakomity materiał do wykorzystania w pracach dekarskich, jako sztywne poszycie pod pokrycie dachowe. Pod wieloma względami przewyższa tradycyjnie stosowane do tego celu deski: skraca czas pracy, pozwala na uniknięcie błędów wykonania, jest ekonomiczne w wykorzystaniu, zapewnia lepszą izolację termiczną i akustyczną. Poszycie z mfp jest gładkie i równe: łatwo go pokryć membraną przeciwwilgociową i ułożyć materiały takie jak gont bitumiczny czy blacha układana na rąbek stojący.

5. Wykończenie poddaszy i obudowa okien dachowych
Płyta budowlana mfp świetnie sprawdza się, jako materiał do prac wykończeniowych na poddaszach oraz do obudowy okien dachowych. Można z niej wykonywać podbitki, ściany działowe, podkłady pod podłogi. Ponieważ mfp nie jest płytą kierunkową, bardzo ekonomicznie zagospodarować posiadany zapas materiału - po zaplanowaniu i ułożeniu większych płaszczyzn, mniejsze kawałki można wykorzystać w mniej widocznych miejscach lub na mniejszych płaszczyznach. Mfp jest proste w obróbce - prace wykończeniowe można, więc wykonać nawet własnym sumptem. Płytę mfp warto też polecić, jako materiał do wykończeń poddaszy ze względu na jego trudno zapalność.

6. Wypełnienie ściany zewnętrznej
Płytę budowlaną mfp można potraktować, jako materiał izolacyjny i zastosować, jako wypełnienie ściany zewnętrznej. Ponieważ płyta mfp o grubości 12 mm jest lepszym izolatorem ciepła niż cegła o grubości 11,4 cm zastosowanie takiej warstwy pozwala na oszczędność i zużycie mniejszej liczby kosztownych cegieł.

Informacje o konkursie "Fachowcy wybierają mfp":

Firma Pfleiderer przygotowała pełny atrakcyjnych nagród konkurs fotograficzny "Fachowcy wybierają mfp". Aby wziąć udział w konkursie wystarczy zalogować się na stronie: http://www.pfleiderer.pl/konkursmfp, przesłać 3 zdjęcia z realizacji z użyciem płyt mfp i wybrać odpowiednią dla siebie nagrodę gwarantowaną oraz miesiąca.

Wybrane zdjęcie miesiąca kwalifikuje uczestnika do kolejnego etapu konkursu, czyli do walki o nagrodę główną, jaką jest wciągarka linowa GEDA ze specjalnym uchwytem do płyt o wartości 16 300 zł.

źródło i zdjęcia: Pfleiderer

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT