Jakie nowości na dachach przyniesie rok 2013?

Wśród najchętniej wybieranych pokryć dachowych niezmiennie królują dachówki. Inwestorzy doceniają nie tylko estetyczny wygląd, ale również ich trwałość i praktyczne zalety. Nie należy się spodziewać radykalnego przełomu w wybieranych kolorach dachówek, bo chociaż paleta produktów oferowanych na rynku stale się powiększa, to pamiętajmy, że wybór pokrycia dachowego w dużej mierze może być uzależniony od działki, na której stoi.

Jakie nowości na dachach przyniesie rok 2013?

Sezon budowlany zbliża się wielkimi krokami i właśnie teraz jest czas na większość decyzji dotyczących budowy, wykonawców oraz materiałów budowlanych. Jakie nowości na dachach przyniesie więc 2013 rok?

Jeżeli marzy nam się zielona lub antracytowa dachówka, warto jeszcze przed zakupem zapoznać się z gminnym planem zagospodarowania przestrzennego, gdyż zdarza się, że zarówno kształt dachu jak i kolor pokrycia są z góry narzucone. Jeśli gmina takiego planu nie posiada, należy złożyć wniosek w urzędzie gminy lub miasta o wydanie decyzji o warunkach zabudowy, tłumaczy SUPERDEKARZ Tomasz Święty z firmy ISO-BAU z Nowego Gulczewa.

Ale nie tylko kolorem możemy się wyróżnić - dobrym sposobem jest wybór dachówek o ciekawym kształcie podkreślającym charakter projektu. Inwestorzy, którzy decydują się na nowoczesny, symetryczny projekt domu z prostym dachem chętnie wybierają Tegalit lub Turmalin. Dachówki te podkreślają linię budynku i pasują do nowatorskich rozwiązań, mówi Tomasz Święty. Płaskie dachówki w ostatnich latach cieszą się rosnącą popularnością i wszystko wskazuje na to, że ten trend utrzyma się również przez najbliższe lata.

Wśród innych nowości na rynku, warto zapoznać się z nowym modelem firmy Monier Braas wprowadzonym na rynek 4 lutego - dachówką ceramiczną RUBIN 9V.
Nowy produkt jest największą dachówką w całej ofercie marki Braas. Należy do typu dachówek wielkoformatowych i ma ponad 47cm długości. Dzięki swoim imponującym rozmiarom minimalne zapotrzebowanie na 1m2 wynosi tylko 9,4 sztuki. Dodatkowo możliwość jej przesuwu wynosi aż 30mm, co bardzo ułatwia pracę dekarzom, a tym samym przyśpiesza pracę podczas budowy,
mówi SUPERDEKARZ. Nowa dachówka jest dostępna w kolorowych angobach (miedzianych, brązowych, antracytowych) i glazurach (kasztanowych, czarnych błyszczących).

Warto zwrócić uwagę również na rosnącą popularność dachówek betonowych. Są one cenione nie tylko za wyjątkową wytrzymałość, ale również za walory ekologiczne i właściwości akustyczne. Dzięki nowoczesnej technologii, dachówki betonowe nie kojarzą się już wyłącznie z szarą i chropowatą powierzchnią. A oprócz tego, że ładnie wyglądają, zapewniają trwałą i skuteczną ochronę dachu,
mówi Tomasz Święty.

Ale wybór dachówki, uzależniony jest nie tylko od gustów inwestora i planów zagospodarowania przestrzennego - znaczenie ma również kształt dachu - dlatego wybór dachówki polecamy skonsultować z dekarzem. Bardzo ważne jest dopasowanie modelu do kształtu dachu. Źle dobrana dachówka może nie spełniać odpowiednio swojej roli - na przykład na dachach o małym kącie nachylenia lepiej stosować dachówki profilowane. Format dachówki pozwala z kolei podkreślić kształt dachu - np. dachówki wielkoformatowe sprawdzą się na dużych prostych połaciach, na skomplikowanych dachach znacznie lepiej wyglądają dachówki małoformatowe np. karpiówka. Inwestorom czasem ciężko sobie wyobrazić efekt realizacji, a dekarz z doświadczeniem "widzi" dach zanim jeszcze zacznie budowę, tłumaczy SUPERDEKARZ.

Wykończenie dachu

Wybór koloru i modeli dachówki to dopiero początek. Równie ważne są materiały wykończeniowe - często nie widoczne na pierwszy rzut oka. Wśród tych produktów również z roku na rok pojawiają się nowości, podnoszące nie tylko jakość wykończenia detali dachu, ale i komfort mieszkania na poddaszu. Na szczęście nawet indywidualni klienci wiedzą coraz więcej na temat nowoczesnych rozwiązań, dlatego nie jest trudno ich przekonać do wyboru wysokiej jakości membrany dachowej czy taśm kalenicowych. Myślę, że to wynika również z tego, że dotychczas inwestorzy opierali się tylko na tym, co mówili im sprzedawcy oraz wykonawcy, więc mieli wątpliwości, czy doradzanie droższego materiału nie jest podyktowane tylko chęcią zysku, teraz mogą zweryfikować wszystko na forach internetowych i portalach budowlanych, mówi Tomasz Święty.

Dach to kompletny system i każdy z elementów tego systemu ma znaczenie. Dlatego wybierając zarówno dachówkę jak i pozostałe elementy systemowe warto wybierać produkty wysokiej jakości od sprawdzonych producentów, a montaż powierzać wyspecjalizowanej ekipie budowlanej. Będzie to gwarancją, że nasz dach będzie służył bezawaryjnie wiele lat i nie będziemy musieli ponosić dodatkowych kosztów napraw ewentualnych usterek.

źródło i zdjęcie: Braas

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT