Budownictwo energooszczędne na spotkaniach CEP® Poland 2012

W dniach 17 i 18 kwietnia 2012 r., w ramach zorganizowanej w Polsce po raz pierwszy imprezy CEP® Poland 2012 Czysta Energia i Budynki Przyszłości, odbyło się kilka konferencji poruszających zagadnienia energooszczędnych, pasywnych i inteligentnych budynków. Wydarzeniu towarzyszyła niewielka wystawa o charakterze informacyjnym.

Budownictwo energooszczędne na spotkaniach CEP® Poland 2012

Spotkania odbywały się w warszawskim Centrum Kongresowo-Wystawienniczym Gromada. Oprócz wiodącego tematu spotkań CEP® Poland 2012, którym był rozwój i przyszłość oszczędnych budynków w Polsce, poruszono tematykę termomodernizacji zabytków i obiektów istniejących.

Na ceremonii otwarcia obecni byli przedstawiciele firmy REECO Poland Sp. z o.o. oraz Prezes Zarządu Mazowieckiej Agencji Energetycznej - Bartosz Dubiński i Sekretarz Generalny Polskiego Związku Producentów i Przetwórców Izolacji Poliuretanowych PUR i PIR "SIPUR" - Maciej Kubanek.

Konferencja "Inteligentny budynek - innowacyjne spojrzenie w przyszłość" odbywająca się pierwszego dnia zgromadziła zwolenników idei domu inteligentnego. Spotkanie moderował Paweł Kwasnowski z firmy ZDANIA Sp. z o.o. Firma ta współpracuje ściśle z Laboratorium AutBudNet Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Paweł Kwasnowski prezentował także, jako przedstawiciel sponsora konferencji, problematykę wzrostu energooszczędności w budynkach po dokonaniu integracji automatyki danych obiektów.

Na konferencji "Budynek inteligentny - idea, stan obecny i perspektywy rozwoju" wystąpił doc. dr inz. Krzysztof Duszczyk z Instytutu Sterowania i Elektroniki Przemysłowej Politechniki Warszawskiej oraz dr inż. arch. Joanna Tymkiewicz z Katedra Strategii Projektowania i Nowych Technologii w Architekturze Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej. Ponadto własny system domu inteligentnego zaprezentowała firma F&F Filipowski s.j.

Krzysztof Duszczyk przedstawił ideę budynku inteligentnego i perspektywy jej rozwoju na przyszłość. Omówił również europejski projekt wykorzystania nowoczesnych technik informacyjnych do ograniczenia zużycia energii w budynkach socjalnych - E3SoHo. Joanna Tymkiewicz zaprezentowała temat "Inteligentne fasady - architektura inspirowana technologią". Pokazała jak technologia służy architekturze a architektura technologii.

Podczas konferencji "Termomodernizacja budynków zabytkowych - tradycja kontra nowoczesność. Rozwiązania pozwalające zachować wartość zabytkową budynku" Sekretarz Generalny Zarządu Głównego Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków - Jacek Rulewicz - przedstawił krótko tematykę i działania SKZ.

Michał Aniszewski przedstawił doświadczenia European Heritage Legal Forum w kontekście prawnych aspektów efektywności energetycznej budynków. Zaprezentował także tematykę poprawy efektywności energetycznej zabytkowej architektury. Z kolei Michał Krasucki, reprezentant Towarzystwa Opieki nad Zabytkami, próbował udowodnić, że pieniądze na ratowanie mogą jednak zabytkom szkodzić.

Marcin Janicki z Politechniki Łódzkiej przedstawił jak można wykorzystać techniki komputerowe do celów właściwego planowania termomodernizacji. Firma Korff Isolmatic zaprezentowała system izolacji ścian od wewnątrz - Superwand DS. Jest to efektywna termoizolacja bez ingerencji w fasadę budynku, która skutecznie zapobiega powstawaniu pleśni i grzybów. Podobnie Jarosław Kraś reprezentujący sponsora konferencji - firmę Xella Polska - omówił ocieplające od wewnątrz mineralne płyty izolacyjne YTONG MULTIPOR.

Największą popularnością cieszyła się konferencja " Energooszczędne budynki przyszłości". Podczas tego spotkania na CEP® Poland 2012 ze swoimi prezentacjami wystąpiło wielu prelegentów:

  • Tomasz Gałązka z Departamentu Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej zaprezentował regulacje prawne dotyczące budownictwa energooszczędnego, stan obecny oraz plany na przyszłość.
  • Joanna Rucińska z NAPE przedstawiła zasady budownictwa energooszczędnego, w tym budynków pasywnych, zero- i dodatnio energetycznych.
  • Ekspert Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - Wojciech Stawiany - zaprezentował systemy wsparcia budownictwa energooszczędnego.
  • Cezary Sankowski, będący osobą o ogromnym doświadczeniu w projektowaniu budynków energooszczędnych, podzielił się z uczestnikami konferencji swoim doświadczeniem nie tylko w kwestii projektowania budynków energooszczędnych, ale także zaprezentował jak należy podnieść standard zwykłego budynku do budynku energooszczędnego.
  • Sekretarz Generalny Polskiego Związku Producentów i Przetwórców Izolacji Poliuretanowych PUR i PIR SIPUR - Maciej Kubanek - przedstawił nowoczesne izolacje poliuretanowe PIR i PUR oraz właściwości poliuretanu.
  • Temat izolowania metodami natrysku oraz wdmuchiwania w nowych obiektach oraz podczas ich renowacji omówił Maciej Wisiorowski, Izolacje Pluimers Sp. z o.o.
  • Reprezentant firmy STAHLTON Polska Sp. z o.o. przedstawił właściwości i zastosowanie izolacyjnych bloczków cokołowych Isomur Plus.
  • Adam Piłot i Szymona Firląg z Instytutu Budynków Pasywnych dokonali omówienia technik grzewczych i aktualnych tendencji w budownictwie energooszczędnym.
  • Dariusz Wasążnik z firmy Aspol Sp. z o.o. ukazał uczestnikom konferencji realne problemy wykonawstwa pomp ciepła w Polsce, ze szczególnym wskazaniem na prawidłowe wykonanie instalacji dolnego źródła ciepła w budynkach energooszczędnych, na przykładzie Energeo.
  • Łukasz Kulawik, specjalista ds. Produktu i Rozwoju Rynku firmy Synthos, przedstawił nowoczesny materiał izolacyjny Synthos XPS i jego zastosowania w termoizolacji budynków pasywnych.


CEP® CLEAN ENERGY & PASSIVEHOUSE w Stuttgarcie w Niemczech to jedne z najważniejszych targów dotyczących energooszczędnego budownictwa i energii ze źródeł odnawialnych organizowanych przez Grupę REECO. Teraz odpowiednik tych targów jest również obecny w Polsce. Patronat medialny nad tym wydarzeniem w 2012 r. objęły serwisy OknaidrzwiB2B.pl, PrzegrodyB2B.pl oraz InstalacjeB2B.pl.

źródło i zdjęcie: cep-warsaw.com

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT