Składane dachy dla plantatorów

Za sprawą zmieniającego się klimatu Europy Środkowej, wielu plantatorów, którzy uprawiają rośliny w tunelach foliowych, ponosi straty wywoływane gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi. Rozwiązaniem tego typu problemu zajęła się kanadyjska firma Cravo, która produkuje składane dachy dla plantatorów.

Składane dachy dla plantatorów

Bardzo silne wichury, które w 2011 r. zrujnowały wiele plantacji papryki w Polsce, rodzą pytania o sposób zabezpieczania tuneli foliowych przed niekorzystnymi zjawiskami pogodowymi. Problem ten dotyczy również innych roślin, w tym tych, które uprawiane są w szklarniach.

Odbudowa zniszczonych konstrukcji drewnianych i stalowych oraz odtworzenie upraw roślin generuje niezwykle wysokie koszty. Warto zatem zastanowić się nad podjęciem działań prewencyjnych, które polegałyby na zapobieganiu uszkodzeniom tuneli foliowych i szklarni. Rozwiązaniem mogą być tutaj dachy składane, podobne do tych, które produkowane są przez kanadyjską firmę Cravo.

Rozsuwanie oraz zamykanie składanego dachu jest niezwykle łatwe i opiera się na działaniu automatyki sterującej. Poszycie dachu stanowi specjalna membrana. Jest ona zamontowana do stalowych linek, które rozwieszone są między elementami konstrukcyjnymi obiektu. Przeciąganie tych linek powoduje zamykanie lub otwieranie dachu.

Jak twierdzą przedstawiciele kanadyjskiej firmy, składane dachy przeznaczone dla rolników i plantatorów są zabezpieczeniem nie tylko przed silnymi wichurami, ale także umożliwiają one prawidłową wentylację i utrzymywanie odpowiedniej temperatury plantacji, co w przypadku uprawy niektórych gatunków roślin ma bardzo duże znaczenie.

źródło i zdjęcie: cravo.com

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT