Druga edycja programu "Kształtowanie przestrzeni" zakończona

Druga edycja programu "Kształtowanie przestrzeni" organizowanego przez Izbę Architektów RP została zakończona. Partnerem programu po raz kolejny była firma FAKRO, czołowy producent okien dachowych i schodów strychowych.

Druga edycja programu "Kształtowanie przestrzeni" zakończona

Jak co roku przedsięwzięciu towarzyszył konkurs dla młodzieży, który został rozstrzygnięty 24 czerwca br. podczas uroczystej gali w Pałacu Kultury w Warszawie.

Pomysł na kształcenie młodzieży z zakresu architektury i urbanistyki narodził się w Izbie Architektów RP już kilka lat temu. Program został zaczerpnięty z Irlandii i do tej pory tylko w tych dwóch krajach został przyjęty przez Ministerstwo Edukacji do stosowania w szkołach.

Zajęcia w ramach programu "Kształtowanie Przestrzeni" może prowadzić każdy nauczyciel przy pomocy podręcznika opracowanego przez architektów.

W zakończonym roku szkolnym 2014/2015 do programu przystąpiło 35 zespołów ze szkół z całej Polski, a zajęcia były prowadzone w trzech blokach tematycznych: "Mój dom", "Dzielnica, wieś, miasto, metropolia" oraz "Budowle na przestrzeni wieków".

Równocześnie z programem prowadzony jest konkurs dla młodzieży. Tematem tegorocznego konkursu było: "Miejsce spotkań - dzieci, młodzież, dorośli, osoby w podeszłym wieku - razem i osobno". Młodzież w ramach konkursu miała opracować prezentację przedstawiającą koncepcję projektu, przebieg prac nad projektem oraz przedstawienie zespołu projektowego. Prace konkursowe oceniało Jury składające się z członków Izby Architektów RP, przedstawicieli Patronów Honorowych - Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz przedstawiciela firmy FAKRO.

Laureatem nagrody w kategorii szkół Gimnazjalnych zostało Publiczne Gimnazjum nr 1 w Siedlcach. Nagroda w kategorii szkół ponadgimnazjalnych przypadła Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Strzelinie. Wyróżnienia zdobyły Gimnazjum nr 55 im. Adama Bytnara “Rudego” oraz I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie ze Szczecina. Wyróżnienie specjalne przyznane przez Mazowiecką Okręgową Izbę Architektów RP otrzymał Zespół Szkół nr 53 im. Stefanii Sempołowskiej w Warszawie.

Firma FAKRO, już przy pierwszym przedstawieniu przez Izbę Architektów RP założeń programu nie miała wątpliwości, że chce aktywnie uczestniczyć w przedsięwzięciu. To ważne, aby młodzież zwracała uwagę na otoczenie, w którym mieszka i przebywa. Jeżeli dzisiaj uczulimy młodych ludzi na otoczenie, jest szansa, że w przyszłości Polska będzie krajem, w który zapanuje ład przestrzenny, skomentowała Małgorzata Respekta-Paszkiewicz, Specjalista ds. Współpracy z Architektami FAKRO.

źródło i zdjęcie: FAKRO

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT