"Dachy. Podstawy projektowania i wykonawstwa". Nowa publikacja dla dekarzy

"Dachy. Podstawy projektowania i wykonawstwa" to publikacja pod redakcją prof. Tomasza Błaszczyńskiego z Instytutu Konstrukcji Budowlanych Politechniki Poznańskiej kompleksowo omawiająca wszystkie aspekty dotyczące projektowania i wykonawstwa dachu - od jego rodzajów, przez elementy konstrukcyjne, membrany, pokrycie oraz poszycie dachu po okna dachowe i kominy.

"Dachy. Podstawy projektowania i wykonawstwa". Nowa publikacja dla dekarzy

Branża budowlana, w szczególności dekarska, dostrzegała brak usystematyzowania wiedzy oraz norm prawnych. "Dachy. Podstawy projektowania i wykonawstwa" to najnowsza publikacja nt. budowy jednego z najważniejszych elementów domu. Wśród autorów znaleźli się eksperci BRAAS.

Publikacja pod redakcją prof. Tomasza Błaszczyńskiego z Instytutu Konstrukcji Budowlanych Politechniki Poznańskiej kompleksowo omawia wszystkie aspekty dotyczące projektowania i wykonawstwa dachu - od jego rodzajów, przez elementy konstrukcyjne, membrany, pokrycie oraz poszycie dachu po okna dachowe i kominy.

Na rynku brakowało aktualnych publikacji na ten temat. Do tej pory każdy, kto chciał rozszerzyć swoją wiedzę, korzystał z publikacji z lat 80. Tymczasem wiele się zmieniło od tamtej pory. Poddasza są najczęściej użytkowe, w związku z czym dach ma inny rozkład temperatury. Zmianie ulega też wentylowanie dachu, a na rynku dostępne są nowoczesne materiały izolacyjne, tłumaczy jeden z inicjatorów i współautorów projektu Andrzej Trafas, wiceprezes ds. edukacji Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy. Oprócz kwestii technicznych omówione są także normy prawne. Wielość i skomplikowanie przepisów to jeden z palących problemów dekarzy i inwestorów. Jedynym wyjściem jest usystematyzowanie i ustandaryzowanie wiedzy. "Dachy. Podstawy projektowania i wykonawstwa" to monografia, która pozwoli branży mówić jednym językiem, dodaje.

Do współpracy zaproszono najlepszych specjalistów, w tym eksperta BRAAS Marka Podeszwę, Koordynatora Działu Technicznego Monier BRAAS. Zebranie wszystkich materiałów i wyczerpujący opis problematyki związanej z projektowaniem i budową dachu były nie lada wyzwaniem. Monografia powstawała od listopada 2013 r. Efektem prac jest pozycja naukowa napisana przystępnym językiem, z której skorzystać może zarówno inżynier, dekarz, jak i inwestor, stwierdza Marek Podeszwa. Z kolei współautorem słownika pojęć dekarskich dołączonego do publikacji jest Przemysław Spych, Doradca Techniczny marki BRAAS.

źródło i zdjęcie: Monier Braas

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT