Konstrukcja dachowa drewniana realizowana przez Tartak Witkowscy

Etapy realizacji konstrukcji dachowej drewnianej z zastosowaniem płytek kolczastych przedstawia Tartak Witkowscy. Płytka kolczasta jest nowoczesnym elementem łączenia konstrukcji drewnianych. Jest to płyta z blachy w wytłoczonymi w niej kolcami. Po wciśnięciu jej, za pomocą pras o dużym nacisku (od 18 do 50 ton) w drewniane elementy konstrukcji, łączy je ona na trwale.

Konstrukcja dachowa drewniana realizowana przez Tartak Witkowscy

Realizacja konstrukcji dachowej drewnianej łączonej na płytki kolczaste można podzielić na trzy etapy

I - Projekt

Więźbę dachową Tartak Witkowscy projektuje przy użyciu specjalistycznych oprogramowań ROOFCON i TRUSSCON. Program ten pozwala na wykonanie: kompleksowego projektu całego dachu, pełną dokumentację techniczną jak i produkcyjną, obliczenia inżynierskie i analizę wytrzymałości elementów, szybkiego i dokładnego kosztorysu materiałów potrzebnych do złożenia więźby dachowej, jak i wiele inny bardzo przydatnych funkcji.

Więźbę dachową tradycyjną projektujemy za pomocą ciesielskiego oprogramowania ViskonR. Klient może zobaczyć swój dach tak jak będzie on wyglądał w rzeczywistości w pełnym trójwymiarze, dzięki modułowi wizualizacji projektu.

II - Przygotowanie i łączenie materiału

1. Tarcica po zatwierdzeniu projektu jest docinana na wyszczególnione przez program wymiary. Jest to robione przez specjalną poprzeczną piłę obrotową, która gwarantuje nam, że złożony wiązar będzie odpowiadał wymiarom z projektu i będzie dokładnie dopasowany.

2. Po przycięciu materiału tarcica jest impregnowana w specjalnym roztworze solnym, dzięki temu mamy pewność, że nasz wiązar będzie długo służył.

3. Docięte wcześniej elementy wiązara układa się na specjalnych stolikach które później trzymają te elementy zabezpieczając przed przesunięciem. Szablony dociskowe na stolikach zapewniają dokładność i powtarzalność wymiarów wytwarzanych wiązarów.

4. W miejsca dokładnie określone dokumentacją produkcyjną są ustawiane wyspecyfikowane płytki (kolcami do wewnątrz).

5. Za pomocą specjalnej prasy płytki są wgniatane do tarcicy w wcześniej określonych miejscach.

6. Gotowa więźba jest odkładana do magazynu, gdzie czeka na transport do miejsca budowy.

III - Montaż na placu budowy

Wykwalifikowana grupa pracowników, przystępuje do składania wiązarów i montowania ich na stropie. Wszystkie prace wykonują zgodnie z wcześniej opracowanym i zatwierdzonym projektem więźby dachowej.

źródło i zdjęcia: Tartak Witkowscy

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT