Jak zaplanować harmonogram prac remontowych?

Planując generalny remont wnętrza domu powinniśmy ustalić harmonogram kolejności wykonania poszczególnych robót, co pozwala na prognozowanie czasochłonności ich prowadzenia, jak również na uniknięcie ewentualnego wzrost kosztów, jeśli zajdzie potrzeba przeróbek na wykończonych już ścianach czy podłogach lub ulegną one uszkodzeniu podczas prowadzenia nieprzewidzianych, kolejnych prac. Jest to szczególnie ważne, gdy ich wykonaniem zajmować się będą kolejne ekipy, a nie jest prowadzony kompleksowo przez jedną firmę remontową.

Jak zaplanować harmonogram prac remontowych?

Ramowy program działania

Jako ogólną zasadę można przyjąć, że w pierwszej kolejności prowadzimy roboty instalacyjne - wymianę rur wodociągowych, kanalizacyjnych czy grzewczych - następnie prace przygotowawcze, takie jak wyrównanie ścian czy podłóg, a w końcowym etapie układanie płytek ściennych, posadzki czy malowanie.

Pamiętajmy jednak, że jako ostatnie wykańczamy korytarze i przedpokoje, gdyż są najbardziej narażone na ewentualne uszkodzenia w trakcie prowadzenia robót w innych pomieszczeniach.

Jednak taki typowy harmonogram nie zawsze można zrealizować choćby ze względu na zakres poszczególnych rodzajów prac jak i organizację robót, bo często musimy dostosować się do terminów ustalonych z poszczególnymi wykonawcami.

Musimy też uwzględnić utrudniania w użytkowaniu domu wynikające z prowadzonych robót, które niekiedy wyłączają niektóre pomieszczenia nawet na dłuższy czas.

Do szczególnie uciążliwych należą prace podłogowe oraz w węźle sanitarnym ograniczając dostęp do tych pomieszczeń, co trzeba uwzględnić znajdując alternatywne rozwiązania.

Z pewnością przyda się również podstawowa wiedza o prawidłowej technologii prowadzenia poszczególnych robót, choć oczywiście poniżej przedstawiamy tylko ogólne wytyczne, które mogą być modyfikowane zależnie od konkretnej sytuacji i zwracamy również uwagę na układ funkcjonalny rozmieszczenia instalowanego wyposażenia w łazience i kuchni.

Wymiana podłogi

To jeden z poważniejszych etapów prac remontowych zwłaszcza, gdy zmieniamy nie tylko wierzchnią warstwę, ale również konieczne będzie wyrównanie czy wręcz wymiana podłoża.

Prowadzenie tych prac wyłącza całkowicie te pomieszczenie z użytkowania, a także po zakończeniu robót nie można, niekiedy z niego korzystać przez pewien czas potrzeby do utwardzenia lakieru czy zaniku oparów rozpuszczalnika.

Najmniej uciążliwe do ułożenia bezpośrednio na starym podłożu są panele podłogowe mocowane zatrzaskowo. Gdy mamy równy podkład to prace te można prowadzić jako końcowe po pomalowaniu całego pomieszczenia.

Układanie paneli podłogowych wymaga zastosowanie klinów dystansowych przy ścianach. fot. Swiss Krono
Układanie paneli podłogowych wymaga zastosowanie klinów dystansowych przy ścianach. fot. Swiss Krono

Wcześniej pomalowane ściany umożliwiają bezpośrednio po ułożeniu podłogi zamontowanie listew przypodłogowych bez konieczności osłaniania ich, gdy malowanie przeprowadzimy później.

Jeśli jednak zakres robót obejmuje również zdjęcie starej posadzki, wyrównanie podkładu czy wymianę zniszczonego podłoża, prace te powinniśmy wykonać przed innymi robotami w tym pomieszczeniu.

Duże zapylenie, możliwość uszkodzenia ścian, a także konieczność odczekania aż kleje i zaprawy wyschną sprawiają, że roboty te prowadzimy w pierwszej kolejności przynajmniej do stanu przygotowania podłoża pod posadzkę.

Wylanie i rozprowadzenie podkładu samopoziomującego - idealnego podłoża pod nową posadzkę. fot. weber
Wylanie i rozprowadzenie podkładu samopoziomującego - idealnego podłoża pod nową posadzkę. fot. weber

Jeśli betonowy podkład podłogowy trzeba wyrównać musimy użyć specjalnych, cienkowarstwowych wylewek podłogowych, gdyż użycie zwykłej zaprawy cementowej wymaga ułożenia jej warstwą o grubości przynajmniej 3,5 cm.

Dość częstym sposobem wyrównania podłoża praktykowanym podczas układania płytek podłogowych jest nakładanie grubszej warstwy zaprawy klejowej.

Nie jest to prawidłowe, gdyż na skutek skurczu kleju, w miejscach gdzie nałożona została grubsza warstwa nastąpi obniżenie się płytek. Zaprawą klejową można wyrównywać jedynie wgłębienia na niewielkiej powierzchni, a mocowanie płytek przeprowadzić dopiero po jej stwardnieniu.

Wymiana okna

Demontaż i założenie nowych okien nie powinny zająć więcej czasu niż kilka godzin zatem utrudnienia z tym związane nie będą zbyt dokuczliwe. Wymianę powinniśmy zaplanować w ciepłych porach roku, gdyż mroźna pogoda nie tylko doprowadzi do wyziębienia pomieszczeń, ale utrudni twardnienie używanych przy montażu pianek i zapraw.

Podczas wymiany zwróćmy uwagę, na kilka istotnych szczegółów mających wpływ na stabilność zamocowania i dobre uszczelnienie ramy w otworze okiennym.

Szczelinę między murem a ramą okienną na zewnątrz wypełniamy pianką uszczelniającą. fot. Soudal
Szczelinę między murem a ramą okienną na zewnątrz wypełniamy pianką uszczelniającą. fot. Soudal

Dość często spotykaną praktyką jest wstępne oparcie ramy okiennej na klinach, które później po zamocowaniu jej kotwami i wprowadzeniu pianki montażowej są usuwane. W efekcie okno „wisi” na kotwach i z czasem - zwłaszcza w oknach o szerokich skrzydłach - rama ulegnie obluzowaniu.

Prawidłowo osadzone okna powinny spoczywać na klockach ewentualnie podwójnych klinach umieszczonych pod każdym pionowym elementem ramy.

Istotne dla szczelności okna będzie równomierne wprowadzenie pianki i zakrycie jej warstwą tynku, przy czym od strony zewnętrznej nie może to być zaprawa gipsowa nieodporna na warunki atmosferyczne. Nie zapomnijmy też o usunięciu folii ochronnej na ramach, gdyż pozostawienie jej na dłuższy czas może uniemożliwić jej odklejenie na skutek trwałego połączenia z podłożem.

Malowanie

Malowanie końcowe z reguły przeprowadzamy na zakończenie prac remontowych, ale w przypadku, gdy decydujemy się na wyrównanie powierzchni ścian i sufitów gładzią, czy też konieczne będzie zeskrobanie starych warstw, prace te powinniśmy wykonać przed ułożeniem podłóg.

Samo malowanie tzw. odświeżające nie jest zbyt pracochłonne i nie powinno zając więcej niż dwa dni na jedno pomieszczenie.

Malowanie kuchni. fot. TV Budujemy Dom
Malowanie kuchni. fot. TV Budujemy Dom

Znacznie dłużej będzie trwało usuwanie starej powłoki i wyrównywanie ścian gładzią. Przy nakładaniu gładzi zwróćmy uwagę na zapewnienie odpowiedniego oświetlenia skierowanego w podobny sposób jaki będzie podczas użytkowania. Umożliwi to wyeliminowanie nierówności, które uwidocznią się dopiero przy zainstalowanym ostatecznego oświetleniu.

Przed malowaniem wygładzane powierzchnie należy zagruntować, co wyrównuje chłonność podłoża i zapobiega pojawieniu się plam czy nierównomiernemu pokryciu, zmniejsza też zużycie farby.

Remont łazienki

Remont łazienki należy do najbardziej uciążliwych robót nie tylko ze względu na różnorodny zakres prac jak też ograniczenie dostępu do sanitariatów. Dlatego gdy remont prowadzimy nawet w pustym domu, konieczne będzie przynajmniej prowizoryczne zamontowanie sedesu oraz zapewnienie dostępu do bieżącej wody.

Kompleksowy remont łazienki łączy się z reguły z wymianą rur ciepłej i zimnej wody, kanalizacyjnych, przyborów sanitarnych, a także usunięciem starych okładzin ściennych i podłogowych i zastąpienie ich nowymi płytkami.

Mała łazienka przed remontem - fot. z lewej i po skuciu płytek - fot. z prawej. fot. J. Werner
Mała łazienka przed remontem - fot. z lewej i po skuciu płytek - fot. z prawej. fot. J. Werner

Przybory sanitarne warto kupić już na etapie prac instalacyjnych, co ułatwi wykonawcy dostosowanie wyprowadzeń rur do konkretnych urządzeń. Na czas dalszych prac, wyprowadzenia rur do baterii zamykamy specjalnymi korkami, które umożliwiają otynkowanie ścian i ułożenie płytek.

Przed ułożeniem płytek, w miejscach szczególnie narażonych na zachlapanie (wokół wanny , brodzika) powinna być ułożona izolacja przeciwwilgociowa, gdyż wbrew pozorom okładzina taka nie jest wodoszczelna i co może doprowadzić do zawilgocenia ściany w sąsiadującym z łazienką pomieszczeniu.

Również na podłodze trzeba ułożyć podpłytkową izolację wodoszczelną zabezpieczającą przed wnikaniem wody w podłoże. Ostateczny montaż i podłączenie do instalacji umywalki, sedesu czy brodzika przeprowadzamy natomiast po całkowitym wykończeniu ścian i podłóg łazienki.

Remont kuchni

Zakres prac w kuchni możemy początkowo ograniczyć jedynie do części instalacyjnej, natomiast resztę robót przeprowadzimy później. W ten sposób zapewnimy również dostęp do bieżącej wody, gdy w łazience zdemontowane będą krany.

Specyficzne warunki panujące w kuchni - wysokie temperatury i wilgotność powietrza, wymagają, aby stosowane tam materiały nie uległy szybkiemu zniszczeniu w wyniku oddziaływania gorąca czy środków do utrzymania czystości.

Aranżacja kuchni z widocznym oświetleniem podszafkowym i regałem. fot. FERRO
Aranżacja kuchni z widocznym oświetleniem podszafkowym i regałem. fot. FERRO

Wyposażenie kuchni w szafki stojące i wiszące, blat roboczy możemy zamówić w wyspecjalizowanej firmie lub skompletować z typowych elementów dostępnych w sklepach.

Montaż mebli kuchennych przeprowadzamy po wykończeniu ścian i podłóg, przy czym szafki wiszące lepiej montować na listwie mocującej niż na pojedynczych uchwytach. Umożliwi to łatwą regulację zamocowania i ewentualną zamianę miejsca ich zawieszenia.

Projekt nowoczesnej kuchni w praktyce. realizacja: TV Budujemy Dom dla Meblorpojekt

Układ funkcjonalny montowanych mebli powinien gwarantować wygodę i bezpieczeństwo podczas gotowania, przygotowywania potraw czy zmywania naczyń.

Zapewnijmy więc miejsce do odstawiania garnków z obu stron kuchenki i zlewozmywaka, duży odstęp między chłodziarką a piekarnikiem. Zamontujmy też lampy podszafkowe oświetlające bezpośrednio miejsce pracy.

Autor: Redakcja BudownicwaB2B

Opracowanie: Aleksander Rembisz

Zdjęcia: AS (zdjęcie główne), J. Werner dla budujemydom.pl, TV Budujemy Dom, FERRO, Soudal, weber

Film: TV Budujemy Dom dla Meblorpojekt

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT