Porządki wokół domu za pomocą przydatnych narzędzi i maszyn

Dbałość o estetykę posesji wymaga przeprowadzania systematycznych zabiegów, polegających chociażby na zebraniu opadłych liści czy odśnieżeniu podjazdu do budynku, ale konieczne są również okresowe, poważniejsze prace porządkowe czy odświeżające, które przywracają pierwotny wygląd, np. ogrodzeniu, nawierzchniom czy elewacji.

Przy niewielkich powierzchniach do utrzymania porządku mogą wystarczać proste narzędzia ręczne, ale zdecydowanie łatwiej prace te przeprowadza się z wykorzystaniem odpowiednich maszyn i urządzeń, co zapewnia również wysoką skuteczność przeprowadzonych zabiegów.

Porządki wokół domu za pomocą przydatnych narzędzi i maszyn

Czysty chodnik, podjazd i taras

Wszystkie powierzchnie utwardzone znajdujące się na otwartym terenie narażone są na stale nanoszenie na nie pyłów, piasku czy też innych zanieczyszczeń luźno bądź trwale przylegających do podłoża. Tradycyjne sprzątanie przy pomocy archaicznej wierzbowej miotły czy nawet unowocześnionej, z włosiem z tworzywa, wymaga sporo wysiłku, a unoszące się tumany kurzu zanieczyszczają otoczenie jak i samego sprzątającego.

Zamiatarka S 650 marki Kärcher
Zamiatarka S 650 idealnie spisuje się w pracach porządkowych na posesji, fot. Kärcher

Problem systematycznego sprzątania utwardzonych powierzchni znacznym stopniu usprawnia użycie mechanicznej zamiatarki, która zależnie od rozległości sprzątanego terenu napędzana jest ręcznie - co z reguły wystarcza na działkach wokół domów jednorodzinnych - lub stanowi dodatkowe wyposażenie np. traktora ogrodowego, bądź jest samobieżną wyspecjalizowaną maszyną o dużej wydajności używaną do sprzątania np. w parkach, na parkingach.

We wszystkich tych urządzeniach mechanizm zbierania zanieczyszczeń jest podobny - szczotka walcowa napędzana od kół jezdnych lub silnikiem zmiata zanieczyszczenia do zdejmowalnego zbiornika, a dodatkowe szczotki tarczowe sięgające poza szerokość maszyny nagarniają śmieci zalegające np. przy krawężniku w stronę szczotki zbierającej.

W efekcie praca przebiega niemal bez kurzenia – w maszynach samobieżnych dodatkowo następuje zraszanie czyszczonej powierzchni - a zebrane w zbiorniku śmieci łatwo przesypać do kontenera na odpady.

Jednak nie wszystkie zanieczyszczenia powierzchni udaje się usunąć przy pomocy zamiatarki i wtedy trzeba posłużyć się urządzeniem sprzątającym na mokro przy pomocy silnego strumienia wody.

Mycie betonowego chodnika myjką ciśnieniową K 4 Premium Full Control Home marki Kärcher
Myjka ciśnieniowa K 4 Premium Full Control Home idealnie sprawdzi się przy zmywaniu chodnika z płyt betonowych, fot. Kärcher

Popularne myjki wysokociśnieniowe o zróżnicowanej wydajności i ciśnieniu roboczym w zakresie 10-18 MPa (100-180 bar) znajdują wszechstronne zastosowanie przy pracach porządkowych dzięki możliwości współpracy z dodatkowym wyposażeniem.

Wymienne bądź wielofunkcyjne lance wytwarzają strumień wody o różnym kształcie i dynamice, co umożliwia usuniecie nie tylko luźno związanych zanieczyszczeń, ale tez i silnie przylegających np., porostów na pokryciu tarasu czy na podmurówce ogrodzenia.

Kłopotliwe sezonowe porządki

Okresowo, zależnie od pory roku konieczne są sezonowe wzmożone działania niezbędne do utrzymania estetyki i bezpiecznego korzystania z posesji. W sezonie letnim trzeba bowiem zadbać o systematyczne koszenie trawy, jesienią zebrać opadłe liście, a zimą odgarnąć śnieg i zlikwidować śliskość nawierzchni.

Do utrzymaniu powierzchni trawników - niezależnie od sposobu z nich korzystania - niezbędna będzie kosiarka elektryczna bądź spalinowa, a na dużych powierzchniach efektywną pracę zapewni samobieżna maszyna - jedno - lub dwuosiowy traktorek napędzający urządzenie koszące.

Kosiarka elektryczna ML34SR, fot. HIKOKI
Kosiarka elektryczna ML34SR, fot. HIKOKI

O wyborze rodzaju kosiarki decyduje przede wszystkim przewidywana powierzchnia przeznaczona do koszenia jak i wymaganego wyglądu trawnika. Oczywiście kosiarki elektryczne mogą być użytkowane tylko w pobliżu miejsc dostępu do prądu - praktyczne w promieniu do 25 m od punktu podłączenia.

Z kolei przy wyborze urządzeń samobieżnych warto sprawdzić czy nie są oferowane do nich akcesoria rozszerzające zakres wykonywanych innych prac np. zamiatania czy odśnieżania. Umożliwi to kompleksową obsługę posesji przy wykorzystaniu jednej wielofunkcyjnej maszyny.

Akumulatorowa kosiarka automatyczna Indego 350, fot. Robert Bosch
Akumulatorowa kosiarka automatyczna Indego 350, fot. Robert Bosch

Na niewielkim przydomowym trawniku, do utrzymania idealnego wyglądu trawy przy znikomym własnym wysiłku, można wykorzystać automatyczną, akumulatorową kosiarkę, która sama skosi roślinność z zaprogramowaną częstotliwością na obszarze ograniczonym pętlą indukcyjną.

Na zadrzewionej działce, z początkiem jesieni pojawia się problem ze spadającymi liśćmi, które trzeba będzie zebrać. Tradycyjne zgrabianie jest dość uciążliwe i może też powodować uszkodzenie płożących się roślin ozdobnych przy próbie zgarnięcia zalegających tam liści.

Dmuchawa akumulatorowa RB36DL WF, fot. HIKOKI
Dmuchawa akumulatorowa RB36DL WF, fot. HIKOKI

Wygodnym sposobem na oczyszczenie powierzchni z liści będzie użycie dmuchawy zmiatającej je w jedno miejsce co ułatwia ich zebranie. Zgarnięte w wały liście łatwo załadować ręcznie lub przy użyciu maszyny zbierającej z dużym pojemnikiem.

Dmuchawy przenośne z napędem elektrycznym (sieciowe lub akumulatorowe) lub spalinowym mają też funkcję ssania, ale praktycznie wykorzystanie urządzenia w funkcji odkurzacza ogranicza się do „punktowej” niewielkiej powierzchni. Liście z powierzchni trawnika można tez zbierać przy pomocy kosiarki wyposażonej w zbiornik, a dzięki częściowemu ich rozdrobnieniu zajmą mniejszą objętość pojemników czy worków na odpady.

Szczególnie uciążliwe prace porządkowe przypadają na okres zimy, gdy systematycznie trzeba usuwać śnieg z dojścia do domu, podjazdu do garażu, a niekiedy również z chodnika przylegającego do posesji. Na niewielkiej powierzchni do odśnieżania może wystarczyć korzystanie z szufli, ale na większym obszarze pracę tą warto zmechanizować. Najprostsze odśnieżarki elektryczne to z reguły urządzenia bez napędu jezdnego przeznaczone głównie do usuwania świeżego śniegu w pobliżu domu.

Odśnieżarka spalinowa HUSQVARNA, fot. portal budujemydom.pl
Odśnieżarka spalinowa HUSQVARNA, fot. portal budujemydom.pl

Dzięki wirnikowi następuje odrzucaniu śniegu na odległość kilku metrów i przy oczyszczanej powierzchnio nie tworzą się zaspy utrudniające odśnieżanie po kolejnych opadach. Na większych obszarach wykorzystuje się odśnieżarki spalinowe wyposażone w wielostopniowy napęd jezdny z biegiem wstecznym i ogumienie o dużej średnicy.

Kierowany wylot pozwala na odrzucanie śniegu na korzystną w danych warunkach stronę. Możliwość odśnieżania zapewnia też dodatkowe wyposażenie agregatowane z traktorkami jedno- lub dwuosiowymi, w postaci przystawki z napędzanym wirnikiem bądź statycznego pługa lemieszowego, który zgarnia śnieg na boki.

Czyste płoty i elewacje

Po kilku latach użytkowania elewacja domu ulega dostrzegalnemu zabrudzeniu, a odświeżenie powierzchni wymaga przynajmniej zmycia zanieczyszczeń. Doskonale do tego celu nadaje się myjka wysokociśnieniowa, która oprócz intensywnego spłukiwania czystą wodą może również pracować z pobieraniem płynu myjącego potrzebnego przy usuwania np. tłustych zabrudzeń.

Ze względu na bardzo intensywne oddziaływanie strumienia wody na podłoże trzeba zwrócić uwagę na dobór odpowiedniej dyszy natryskowej, zwłaszcza przy czyszczeniu podłoży warstwowych np. na ociepleniu budynku. W takich przypadkach należy korzystać z dysz o wirującym strumieniu, ale kierowanym z większej odległości i pod pewnym kątem, aby nie naruszyć struktury tynku cienkowarstwowego.

Myjka ciśnieniowa K 7 Premium Full Control Plus
Myjka ciśnieniowa K 7 Premium Full Control Plus z obrotową dyszą znakomicie oczyści elewację, murek oporowy i ogrodzenie, fot. Kärcher

Usuwanie trwałych zanieczyszczeń, a nawet zrywanie zewnętrznej warstewki farby czy zwietrzałej powłoki na kamiennym czy betonowym podłożu, umożliwia przeprowadzenie piaskowania na mokro również z użyciem myjki wysokociśnieniowej.

Przeznaczoną do tego celu nasadkę umieszcza się na lancy myjki, a dodatkowy przewód łączy ze zbiornikiem zawierającym rekomendowane ścierniwo, frakcjonowany piasek kwarcowy lub korund. W ten sposób można również usunąć rdzę np. z metalowego ogrodzenia przygotowując podłoże pod malowanie dekoracyjno-ochronne.

Autor: Cezary Jankowski

Opracowanie: Aleksander Rembisz

Zdjęcie otwierające: Kärcher

Zdjęcia w tekście: Kärcher, Hikoki Power Tools Polska, Robert Bosch, archiwum portalu budujemydom.pl

FILMY OSTATNIO DODANE