Jaki kolor dachu sprawdzi się najlepiej w domu jednorodzinnym?

Budowa domu jednorodzinnego jest marzeniem wielu osób. Decydując się na nią, warto jednak uwzględnić różnorodne czynniki, które ostatecznie wpływają nie tylko na jego wygląd, ale również na funkcjonalność. Jednym z takich czynników jest kolorystyka budynku. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę podczas podejmowania decyzji na jej temat - w szczególności podczas wyboru dachu.

Jaki kolor dachu sprawdzi się najlepiej w domu jednorodzinnym?

Czy kolorystyka domu wpływa tylko na jego wygląd?

Wybór koloru elewacji oraz dachu bez wątpienia powinien być podyktowany przede wszystkim gustem osób, które będą następnie mieszkały w domu. Dzięki temu bez wątpienia mieszkanie w domu będzie dla nich przyjemnością. Budynek zaprezentuje się także elegancko, a przy odpowiednim wyborze kolorów i detali, będzie doskonałym reprezentantem konkretnego stylu.

Dzięki temu już na pierwszy rzut oka przychodzący goście będą mogli ocenić, jakie zamiłowania mają gospodarze.

Warto pamiętać także o wpływie kolorystyki na nastrój. Intensywne barwy często dodają energii, ale po dłuższym czasie mogą być przytłaczające. Z kolei ciemne kolory mogą wpływać na obniżenie nastroju.

Niemniej ważne są kwestie termiczne. Wprawdzie dobra izolacja istotnie niweluje wpływ koloru na ciepło domu, jednak nigdy nie jest to kwestia zupełnie bez znaczenia. Ciemniejsze barwy lepiej pochłaniają ciepło, podczas gdy jasne - odbijają je tak samo, jak promienie słoneczne. Może to zatem przyczynić się do zmiany temperatury panującej w budynku.

Wymogi prawne na początek

Budowa domu zawsze wiąże się z poznaniem prawa budowlanego, ogólnego, jak i lokalnego. W wielu miejscach w Polsce plany zagospodarowania przestrzennego narzucają konieczność wykorzystania dachu w określonym kolorze. Dlatego warto najpierw upewnić się w tym zakresie, aby potem nie mieć problemu z niedostosowaniem do panujących zasad.

Warto przy tym zauważyć, że dobra firma budowlana powinna uprzedzić o ewentualnym konflikcie pomiędzy wyborem właściciela domu, a lokalnymi zasadami. Aby taką znaleźć, warto kierować się zasadami opisanymi w artykule “Budowa wymarzonego domu – jak szukać sprawdzonego wykonawcy?” na portalu tiptors.pl. Dzięki temu na pewno będzie to solidna, godna zaufania firma.

Najpierw dach, potem ściany

Pamiętaj, że budując dom, na początek wykonuje się jego pokrycie dachowe, dopiero później elewację. Dachu nikt nie zmienia co kilka lat, podczas gdy malowanie jest możliwe, dlatego to jego kolor powinien być dobrany najbardziej uważnie. Następnie można przystąpić do malowania elewacji. Czym warto się przy tym kierować, sprawdzisz w tekście "Kolor tynku na elewację - jaki wybrać?" na liveasily.pl.

Kolor dachu, który nie przytłacza

Decydując się już na konkretny rodzaj dachu, warto rozważyć jego kompleksowy wygląd. W przypadku dużych dachów należy bardzo zwrócić uwagę na barwę. Ciemne kolory na dużej powierzchni mogą bowiem działać przytłaczająco i zepsuć harmonię całej bryły. W tym przypadku lepiej więc zdecydować się na jaśniejszy kolor dachu, jak tradycyjna, pomarańczowa dachówka.

Kolor a ciepło

Wspomniana już, niezwykle istotna kwestia, to ciepło domu. Pragnąc zapewnić sobie jak największe zatrzymywanie ciepła w budynku, można postawić na ciemne kolory, które będą absorbowały promienie słoneczne. Jednak należy przy tym zwrócić uwagę na drugą stronę medalu: koszty klimatyzacji w lecie, jeśli będzie wykorzystana, mogą wówczas wzrosnąć. Dlatego, jeśli ktoś preferuje niższe temperatury w pomieszczeniach, powinien raczej decydować się na jaśniejsze barwy.

Dom w naturalnych barwach

Jeśli budynek położony jest w środku pięknego ogrodu i został utrzymany w naturalnym stylu, warto wykorzystać w nim łagodną, nawiązującą do przyrody kolorystykę. Czarny gont lub ceglasta dachówka mogą okazać się idealnym połączeniem z zielenią drzew.

Lepiej uniknąć w tym przypadku nowoczesnych, ostrych barw, które mogłyby zbyt mocno kontrastować z naturalnym otoczeniem. Te lepiej pozostawić dla budynków w stylu nowoczesnym, otoczonych innymi, innowacyjnymi domami.

Podsumowanie

Jak widać, w zależności od miejsca budowy domu, jego charakteru i preferencji termicznych właścicieli, najlepszy kolor dachu może być bardzo zróżnicowany. Dlatego najlepiej będzie kierować się własnymi priorytetami podczas jego wyboru.

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE