Czym kierować się przy montażu systemu centralnego odkurzania?

Pierwsze instalacje centralnego odkurzacza pochodzą z obiektów hotelowych, ale z czasem rozwiązanie to zaczęto stosować również w domach jednorodzinnych, co zapewniło ciche i bezkurzowe sprzątanie. Prace instalacyjne najlepiej zaplanować jeszcze przed przystąpieniem do robót wykończeniowych, dzięki czemu łatwe będzie ukrycie rur i wykonanie eleganckich podłączeń.

Czym kierować się przy montażu systemu centralnego odkurzania?

Jak działa system centralnego odkurzania?

Podstawowym atutem przemawiającym za zainstalowaniem odkurzacza centralnego jest całkowite usunięcie zassanych zanieczyszczeń na zewnątrz domu, czego nie mogą zapewnić żadne odkurzacze przenośne. To cecha niezwykle istotna dla alergików, gdyż w ten sposób znacznie zmniejsza się stężenie alergenów w powietrzu.

Ponadto znacząco ograniczony będzie hałas, ponieważ jednostkę centralną umieszcza się z reguły w pomieszczeniu gospodarczym, garażu, a w razie potrzeby można ją dodatkowo izolować akustycznie. Do jednostki centralnej podłączony jest układ rur ssących poprowadzonych w ścianach i podłodze, zakończonych gniazdami rozmieszczonymi w różnych punktach domu, do których podłącza się elastyczny wąż ssący wyposażony w odpowiednie szczotki czy ssawki.

Wąż ssący, szczotki, ssawki
Wąż ssący, szczotki, ssawki jako elementy systemu centralnego odkurzania. Fot. aeroVac.

Silnik jednostki centralnej uruchamia się automatycznie po podłączeniu węża lub przyciskiem na jego rękojeści. Zasysane zanieczyszczenia - po odfiltrowaniu - gromadzą się w zbiorniku jednostki centralnej, skąd okresowo są usuwane, a oczyszczone powietrze poprzez tłumik hałasu odprowadzane jest na zewnątrz domu

Serce instalacji odkurzacza to jednostka centralna wytwarzająca podciśnienie i od jej własności zależy efektywność odkurzania. Konstrukcyjnie nieznacznie różni się od zwykłych przenośnych odkurzaczy, jedynie inaczej zbudowany jest układ separujący zbierane zanieczyszczenia.

Jednak odmienny sposób filtrowania, sprawia że jednostki centralne utrzymują w miarę stałe parametry pracy, dzięki ograniczeniu wpływu na efektywność zasysania w wyniku zapychania się filtrów i zapełniania zbiornika kurzu.

Jednostki centralne oferowane są w dwóch wariantach - typu kompakt, gdzie w jednej obudowie umieszczono turbinę i zespół filtrujący oraz typu split z dwoma oddzielnymi modułami - w jednym silnik z turbiną, a w drugim układ filtrujący.

Odkurzacz centralny split
Odkurzacz centralny typu split. Fot. aeroVac.

Wersja split ma z reguły bardziej rozbudowany układ filtracji powietrza i większy zbiornik na kurzu. Podstawowym układem filtracyjnym jest separator cykloniczny charakteryzujący się dużą intensywnością separacji zanieczyszczeń, a przy tym nie zmniejsza swojej skuteczności funkcjonowania w miarę zapełniania się zbiornika kurzu. Jego działanie polega na nadaniu ruchu wirowego zasysanego powietrza, w wyniku czego zanieczyszczenia odrzucane są na ścianki komory i zsuwają się po nich do zbiornika kurzu.

Drugi stopień filtracji chroniący m.in. silnik turbiny uzyskuje się poprzez zatrzymywanie pozostałych zanieczyszczeń na filtrach elektrostatycznych, papierowych bądź workowych. Zależnie od zastosowanego rozwiązanie filtry te wymagają okresowego oczyszczenia lub wymiany.

Niemal bezobsługowo funkcjonują jednostki centralne wyposażone w zespół filtracyjny z systemem spłukiwania zanieczyszczeń bezpośredni do kanalizacji. Dobór jednostki centralnej zależy przede wszystkim od rozległości instalacji i intensywności użytkowania.

Przy zapotrzebowaniu na dużą wydajność pracy instalowane są centrale dwusilnikowe podłączane do instalacji szeregowo bądź równolegle, zależnie od tego, czy chcemy korzystać jednocześnie z dwóch gniazd, czy zwiększyć siłę ssącą.

Gdzie umieścić centralę?

Lokalizacja jednostki centralnej musi uwzględniać wymagania techniczne całej instalacji i zapewniać komfort mieszkańcom podczas sprzątania.

Urządzenie jest dość hałaśliwe, zatem należy zamontować je daleko od pomieszczeń mieszkalnych, a jednocześnie zapewnić możliwość odprowadzenia powietrza na zewnątrz z dala od okien.

Jeśli dom jest podpiwniczony, to właśnie tam należy zamontować odkurzacz z wylotem powietrza przez ścianę lub np. do wolnego kanału wentylacyjnego. Dobrym rozwiązaniem jest też instalowanie jednostki centralnej w garażu, pomieszczeniu gospodarczym czy kotłowni.

Montaż centralnego odkurzacza

Jednostkę centralną odkurzacza warto umieścić w garażu, kotłowni lub w pomieszczeniu gospodarczym. Fot. Santech.

Rozmieszczenie gniazd

Standardowa długość elastycznych węży podłączanych do gniazd instalacji odkurzającej wynosi ok. 9 m, zatem na taką mniej więcej odległość sięgniemy szczotką czy ssawką, jednak w praktyce promień działania ogranicza się do 7-8 m (omijanie przeszkód, praca na wysokości) i tą wartość należy przyjąć do wyznaczenia wstępnej lokalizacji gniazd przyłączeniowych.

Oczywiście przy skomplikowanym układzie pomieszczeń pewne obszary mogą wymagać używania przedłużaczy do węża, gdyż nie zawsze celowe będzie instalowanie dodatkowego gniazda do obsługi niewielkiej „resztkowej” powierzchni.

Przy typowym układzie pomieszczeń z reguły wystarczą 2-3 gniazda na powierzchnię ok. 80 m², zlokalizowane w środkowej części kondygnacji - najczęściej w korytarzu.

Gniazdo ssące do odkurzacza centralnego
DECOvac gniazdo ssące do odkurzacza centralnego. Fot. Karlik Elektrotechnik.
Gniazdo z wężem wyciąganym ze ściany
System odkurzania centralnego z wężem wyciąganym ze ściany. Fot. Topvac, Santech.

Oprócz gniazd do obsługi pomieszczeń mieszkalnych warto zamontować je również, np. w garażu, co umożliwi wygodne sprzątanie samochodu i w pobliżu kominka, gdy przewidujemy usuwanie popiołu za pośrednictwem separatora.

Ułatwienie sprzątania niewielkiej, ale często zaśmiecanej powierzchni, np. w sieni przy drzwiach wejściowych zapewnia umieszczenie tam tzw. szufelki automatycznej, połączonej z gniazdem przy podłodze. Z kolei w kuchni podobna szufelka umieszczona pod blatem umożliwi pozbycie się okruszków jednym ruchem ręki. Wstępna lokalizacja gniazd musi być jednak zweryfikowana na budynku z uwzględnieniem możliwości poprowadzenia instalacji jak i planowanego umeblowania.

Rozprowadzenie instalacji centralnego odkurzania

Rury instalacyjne maja średnicę ok. 50 mm i można je układać w bruzdach ściennych, w warstwie podłogowej bądź za ekranami osłaniającymi inne instalacje, w ściankach szkieletowych i sufitach podwieszanych. Rury dochodzące do poszczególnych gniazd powinny być prowadzone możliwie najkrótszą drogą i z ograniczoną liczbą zakrętów.

Co do zasady jednostka centralna powinna być umieszczana w najniższym punkcie instalacji, ale w domach niepodpiwniczonych trudno to osiągnąć W przypadku prowadzenia instalacji w podłodze rury należy umieścić w warstwie izolacji termicznej, a nie w wylewce podłogowej, która z reguły jest zbyt cienka i może przenosić obciążenia powodujące ich rozszczelnienie. Równolegle z przebiegiem rur układane są przewody elektryczne służące do sterowania pracą odkurzacza.

Przydatne akcesoria

Podstawowy zestaw sprzątający składa się z długiego węża z rączką, do której podłącza się sztywne rury zakończone szczotką bądź ssawką. Zależnie od potrzeby do wyboru mamy końcówki o różnym przeznaczeniu przystosowane po sprzątania powierzchni twardych, miękkich, trudno dostępnych zakamarków czy w postaci turboszczotki.

Z odkurzaczem mogą współpracować separatory będące zbiornikiem pośrednim wykorzystywane przy usuwania dużej ilości miejscowych zanieczyszczeń, np. w kominku, przy pracach stolarskich, do zbierania rozlanej wody.

Separator zanieczyszczeń
Separator zanieczyszczeń chroni rurociągi i jednostkę centralną przed uszkodzeniem. Fot. Beam.

Do instalacji podłączane są one zwykłym lub krótkim wężem, a drugi wąż służy do zbierania zanieczyszczeń. Wygodnym sposobem przechowywania węża będzie zamontowanie kasety zwijającej, którą na stałe można umieścić na ścianie bądź w szafie. Warto też zaopatrzyć się w przedłużenie węża, gdyż czasem trzeba będzie posprzątać w znacznie oddalonych od gniazd obszarach.

Autor: Cezary Jankowski
Zdjęcie otwierające: Santech
Zdjęcie w tekście: aeroVac, Santech, Karlik Elektrotechnik, Topvac, Beam
Film w tekście: Ecomax


Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT