Wybór okien dachowych - wskazówki

Okna połaciowe, czyli po prostu okna dachowe, nazywane są w ten sposób ze względu na to, że montowane są w połaci dachu. 

Wybór okien dachowych - wskazówki

Czym charakteryzują się okna dachowe?

Oka połaciowe wpuszczają do wnętrza o 50% więcej światła, niż pionowe okna o tej samej powierzchni.

Oto 3 sposoby ich obsadzania:

 • na krokwiach – najłatwiej wstawić okno, które mieści się między sąsiednimi krokwiami. Jego szerokość powinna być o 4–5 cm mniejsza od rozstawu belek – kupując stolarkę trzeba znać tę wielkość;
 • na łatach – taki montaż stosuje się, gdy szerokość okna jest wyraźnie mniejsza od odległości między krokwiami. Przykręca się je wówczas do łat, zamocowanych do konstrukcji dachu;
 • na wymianach – w tym przypadku osadzenie szerokiego okna połaciowego wiąże się z ingerencją w konstrukcję dachu.Nad i pod otworem na okno, w poprzek krokwi, wstawia się tzw. wymiany, czyli belki przenoszące obciążenia z krokwi przeciętej na nienaruszone.

Okna dachowe, ze względu na sposób otwierania, dzieli się na:

 • Obrotowe – oś obrotu skrzydła znajduje się w połowie wysokości ościeżnicy, i ma wypadać na poziomie oczu stojącego człowieka. W pozycji otwartej górna część okna odchyla się do wnętrza, pod połać dachową. To wariant najpopularniejszy, najtańszy i najbardziej ułatwiający mycie.
 • Wysokoosiowe – oś obrotu jest w ¾ wysokości ościeżnicy, a po otwarciu górna część skrzydła mieści się w grubości połaci dachowej. Stosuje się w nich siłowniki, wspomagające unoszenie skrzydła, co podnosi również ich cenę.
 • Uchylne – oś obrotu mają w górnej krawędzi ramy. Trudno je umyć – żeby było łatwiej, montuje się dwa obok siebie. W oknach uchylnych instalowane są sprężyny lub siłowniki, uniemożliwiające ich przypadkowe zamknięcie.
 • Uchylno-obrotowe – o dwóch osiach obrotu, w połowie wysokości ościeżnicy do obracania o 180º do mycia i w górnej krawędzi do uchylania o kąt 35–45º. Są najbardziej skomplikowane konstrukcyjnie i najdroższe.

Pozostają jeszcze okna:

 • Kolankowe – tak naprawdę to dwa okna: umieszczone w ściance kolankowej fasadowe i połaciowe w dachu.
 • Balkonowe – składające się z dwóch części: dolnej, która po otwarciu staje się balustradą i górnej, zmieniającej się w daszek. Montuje się je w dachach bez ścianki kolankowej, o kącie nachylenia 40–50º.
 • Wyłazy dachowe – otwierające się na bok. Mają umożliwić bezpieczne i wygodne wyjście na dach. Zwykle obsadza się je w pobliżu komina.

Wszystko zależy od indywidualnych preferencji użytkownika oraz od kąta nachylenia połaci dachowej. W przypadku nachylenia pod kątem 15–90° zaleca się wstawienie okna obrotowego, wysokoosiowe 20–65°, uchylno-obrotowe 15–55°. Ze specjalnego kołnierza korzysta się w przypadku dachów zbliżonych do płaskich (0–15°). Do kąta nachylenia połaci dopasowuje się również wysokość okna. Im mniejszy, tym ma być wyższe/dłuższe.

Ważne, aby dolna krawędź okna znajdowała się 100 do 130 cm nad podłogą, taka wysokość umożliwia wygodne z niego korzystanie. Latem okna połaciowe mogą powodować przegrzewanie się pomieszczeń, warto zatem uwzględnić założenie żaluzji lub rolet – najlepiej zewnętrznych.

Jak dobrać akcesoria dachowe? 

Dodatki do okien mają na celu zwiększenie szczelności i trwałości dachu, zapewnienie jego odpowiedniej wentylacji, bezpiecznej komunikacji, zabezpieczenie przed ptakami, a także poprawienie wyglądu. Można je podzielić na kilka grup: obróbka, elementy wentylacyjne, stopnie i ławy kominiarskie, płotki przeciwśnieżne, ozdoby. Dla szczelności pokrycia szczególne znaczenie mają obróbki blacharskie, bowiem wymagają ich kominy, kalenice, kosze, okapy, okna, wyłazy dachowe.

Dekarze do niedawna większość z nich przygotowywali na budowie. Dziś gotowe obróbki, tworzące z pokryciem system dachowy, producenci wytwarzają w fabrykach.

Oto najpopularniejsze z nich:

 • wiatrownice – umieszczane na szczytowych krawędziach połaci;
 • pasy nadrynnowe – chroniące deskę czołową okapu przed deszczem oraz promieniowaniem UV;
 • gąsiory dachowe – układane w kalenicy lub narożach dachowych; rynny koszowe – które zbierają wodę opadową ze styku dwóch połaci. Elementy wentylacyjne to taśmy, kominki i specjalne dachówki.

Obecnie dachy wykonuje się, tak aby powietrze, przepływające pod pokryciem, usuwało wilgoć z połaci dachowych. Jednak aby wentylacja była skuteczna, ważne żeby w okapie i kalenicy umieszczone były się specjalne taśmy. W dachach o skomplikowanym kształcie, gdzie lukarny, kominy czy okna dachowe przerywają ciągłość szczelin wentylacyjnych, stosuje się dodatkowo kominki i dachówki wentylacyjne.

Przed zniszczeniem podczas robót na dachu chronią stopnie kominiarskie. umożliwiają one także bezpieczne poruszanie się po stromych połaciach. Jest to wyposażenie, którego nie może zabraknąć, ze względu na konieczność regularnego czyszczenia kanałów kominowych. Płotki i drążki przeciwśnieżne chronią rynny przed zniszczeniem przez zsuwający się z dachu śnieg i lód. Zabezpieczają też ludzi stojących na dole. Akcesoria ozdobne, w kształcie dekoracyjnych szpiców albo figurek zwierząt (kota, koguta) zwykle zamykają z dwóch stron kalenicę.

Autor: Janusz Werner

Zdjęcia: Fakro 

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE